W piątek, 6 marca 2020 r., w Kaplicy Domu Księży Emerytów w Kielcach, blisko 70 prezbiterów oraz wierni żegnali zmarłego ks. kan. Henryka Byszewskiego - organizatora parafii i budowniczego kościoła w Nowinach, proboszcza w Węgleszynie oraz inicjatora gruntownego odnowienia kościoła w Mniowie.
Uroczystościom pogrzebowym, w samo południe, przewodniczył bp Marian Florczyk, który również wygłosił homilię. Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. dr Adam Perz - kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. Jacek Karliński - dyrektor Domu Księży Emerytów i Pełnomocnik Biskupa Kieleckiego ds. Księży Chorych i Potrzebujących, ks. prałat Jan Tusień - Prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Kapłanów, kapłani mieszkający w Domu Księży Emerytów oraz przybyli duszpasterze parafialni. Obecni byli także przedstawiciele parafii, w których pracował ks. Byszewski.
Na początku homilii bp Florczyk postawił pytanie: „Jakie jest życie księdza?”. Następnie biskup przywołał słynne zdania biblijnego Mędrca z Księgi Koheleta: „Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co posadzono, czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów” (Koh 3, 1-4). Tak właściwie jest, bo przecież czas szybko mija, ucieka z teraźniejszości w przeszłość. – „Dla każdego z nas ważne jest w życiu «teraz» i «godzina śmierci»” - mówił dalej bp Florczyk.
Ksiądz Henryk Byszewski urodził się 22 października 1945 r. w Witowicach koło Miechowa, w rodzinie Leokadii i Józefa. Kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym w Pilicy, a potem w Niższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W 1964 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia prezbiteratu otrzymał 14 czerwca 1970 r. w Miechowie z rąk biskupa Jana Jaroszewicza. Pierwsze trzy lata kapłaństwa spędził w parafii Gorzków. Potem został skierowany na pięć lat do pracy duszpasterskiej w Chęcinach. W latach 1978-1982, pracował jako wikariusz katedralny w Kielcach. W 1982 r. został skierowany przez Biskupa Kieleckiego, do tworzenia parafii w Nowinach oraz budowy dla niej świątyni (Nowiny należały do parafii w Kielcach-Słowiku). Zamieszkał u jednej z rodzin i zaczął niezwykle trudną pracę „na pustym polu” i w trudnych czasach. We wrześniu 1982 r., rozpoczął tworzenie ośrodka duszpasterskiego w Nowinach. Jego starania w sprawie budowy kościoła, napotykały na opór władz komunistycznych, od których długo nie mógł liczyć na uzyskanie zezwolenia na budowę. W 1983 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił plac pod budowę kaplicy, a samą kaplicę wraz z plebanią poświęcono w październiku 1983 r. Parafię erygowano 15 czerwca 1984 r. W 1987 r. poświęcono cmentarz. W latach 1990-1995, pełnił funkcję proboszcza w Węgleszynie. Do parafii Mniów ks. Henryk przybył 19 listopada 1995 r. Tego dnia, jak sam wspominał, został wprowadzony do kościoła przez bp. Mieczysława Jaworskiego w towarzystwie księży ówczesnego dekanatu piekoszowskiego obejmując probostwo po ks. kan. Mieczysławie Sołtysiku. W 2011 r., został skierowany na urlop i przebywał w Domu Księży Emerytów. Zmarł 1 marca 2020 r. w Kielcach, mając 75 lat życia oraz 50 lat kapłaństwa. Ciało śp. ks. kan. Henryka Byszewskiego, zostało złożone w grobowcu księży na Cmentarzu Starym w Kielcach.
ks. Krzysztof Tkaczyk
Miłosierny Boże, spraw, aby Twój sługa, prezbiter Henryk, którego w ziemskim życiu zaszczyciłeś świętym posłannictwem, * radował się wiecznie w niebieskiej chwale. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Wieczny Odpoczynek racz Mu dać Panie...
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl