Papieska nominacja

Ojciec Święty mianował polskiego pallotyna pochodzącego z naszej diecezji (z parafii Brzeziny) - ks. Tadeusza Wojdę SAC podsekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Obok prefekta, kard. Fernando Filoniego, sekretarza, abp Savio Hon Tai-Fai, sekretarza pomocniczego, abp Protase Rugambwy będzie on należał do ścisłego kierownictwa tej dykasterii odpowiedzialnej za Kościół na terenach misyjnych.

„Jest to praca, która dostarcza ogromnie dużo radości, a jednocześnie jest wyzwaniem – powiedział Radiu Watykańskiemu nowy podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. – Kiedy się patrzy na rozwój Kościoła misyjnego, dostrzegamy oczywiście wiele problemów, trudności, wyzwań. Z drugiej jednak strony dostrzegamy ogromny entuzjazm tego Kościoła, tę wiarę, która się pogłębia, poszerza... A zatem jest to praca ogromnie ciekawa, jest niejako takim «oknem» na świat misyjny”. Ks. Wojda wyjaśnia, że jego praca będzie polegała głównie na koordynowaniu działań dykasterii. Pracuje w niej około 50 osób, z czego niemal połowa zajmuje się poszczególnymi terytoriami misyjnymi. Stąd potrzeba koordynowania ich pracy. „Ponadto do kongregacji napływa ogromna liczba dokumentów i sprawozdań z całego świata. Trzeba je przestudiować i przygotować odpowiedzi, wskazania, wytyczne – mówi polski pallotyn. – Jest jeszcze drugi pion działalności, czyli spotkania: z kardynałami, biskupami, poszczególnymi misjonarzami, także świeckimi, którzy przychodzą podzielić się swoimi doświadczeniami”.

Nowy podsekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów wskazuje na bogactwo inicjatyw mających promować ruch misyjny w Kościele. Wyrazem tego są Papieskie Dzieła Misyjne, z którymi ściśle współpracuje Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów. Są to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary zajmujące się duchowym i materialnym wspieraniem misji, Papieskie Dzieło św. Piotra opiekujące się formacją rodzimego kleru na terenach misyjnych, Papieska Unia Misyjna ożywiająca ducha misyjnego wśród duchowieństwa i osób konsekrowanych, a także Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, rozbudzające potrzebę ewangelizacji wśród najmłodszych. Ks. Wojda zaznacza ponadto, że niemałą rolę w dziele misyjnym odgrywają Polacy: „Aktualnie mamy na misjach ok. 2 tys. misjonarzy. Jest to dosyć pokaźna grupa, a kolejni wyjeżdżają na misje każdego roku – mówi duchowny. – Poza tym polski Kościół, mając też obecnie większe możliwości finansowe, coraz więcej środków daje na rzecz misji. Papieskie Dzieła Misyjne zbierają ponad milion euro, nie licząc środków gromadzonych i przekazywanych przez inne organizacje wspierające dzieło misyjne Kościoła”.

Ks. Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w miejscowości Kowala w powiecie kieleckim (w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach). W latach 1977-1983 studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Równocześnie w latach 1981-1983 studiował teologię ogólną na ówczesnej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 maja 1983 r. w Ołtarzewie. W roku 1986 uzyskał kościelny licencjat, a w 1989 doktorat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1990-91 pracował w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary w Watykanie, a od 1991 r. pracuje w Kongregacji ds. Ewangelizacji.

tekst za www.opoka.org.pl i www.ekai.pl

Foto: pallotyni.org