Adres:
28-400 Pińczów, Bogucice Pierwsze, ul. Stara Wieś 3
tel. 668-151-986
liczba mieszkańców: 1 077
Proboszcz:
ks. Piotr Zagała, KHM, ur. 1960 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 1985, mian. 2022
Rys historyczny:
O początkach Bogucic – miejscowości położonej 6 km od Pińczowa, źródła mówią niewiele. „W 1241 r. szli przez Bogucice od Chmielnika Tatarzy” (…) „Za Leszka Czarnego, wielu panów, uważając go za zniemczonego i pragnąc z Polski wypędzić, rozpoczęło przeciw niemu bój pod Bogucicami. Tu jednak Leszek odniósł zwycięstwo nad Konradem Mazowieckim 10 czerwca 1273 r.” – Taki oto opis znajdujemy w opracowaniu ks. Wiśniewskiego.
Początków parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach, a na pewno organizacji Kościoła należałoby szukać w czasach Kazimierza II – króla Polski. Parafia powstała po 1374 r. Pierwszy kościół wzniesiono z drewna na podmurowaniu. Kronikarz Jan Długosz, napisał, że już za czasów Kazimierza II zaczęto budowę kościoła z kamienia. Jednak po śmierci króla zawieszono prace. Dopiero w 1630 r. Tomasz Szawocki – pleban Bogucic i kaznodzieja wiślicki wybudował kościół, który służy parafii do obecnych czasów. 10 października 1633 r. świątynię konsekrował bp Tomasz Oborski sufragan krakowski. Kościół był odnawiany w końcu XIX w. Świątynia jest architektoniczną perełką w regionie, wymaga jednak gruntownego remontu. Nawa główna zbliżona do kwadratu. Prezbiterium niższe i węższe zamknięte półkoliście z zachowanymi elementami gotyckimi.
W barokowym ołtarzu głównym – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z I poł. XVIII w. przyozdobiony suknią metalową. Liczne wota w otoczeniu Madonny wskazują na wieloletnią tradycję kultu tego wizerunku. Zasłonę obrazu stanowi obraz Nawiedzenia NMP. W bocznych ołtarzach z II poł. XVIII w. – obrazy przedstawiające Trójcę Świętą i św. Józefa. W starej kruchcie kościelnej umieszczono otaczany dużym kultem zabytkowy krucyfiks. Świątyni można zobaczyć epitafia z XIX w. Do zakrystii wiedzie wczesnobarokowy marmurowy portal z łacińskim tekstem opisującym historię kościoła.
Czy wiesz, że…
21 stycznia 1863 r. podczas powstania styczniowego na palach pod Grochowiskami rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew powstańczych. Bitwą dowodził gen. Marian Langiewicz. W walce został rany brat Albert Chmielowski. Co roku odbywają się tutaj rocznicowe obchody. Wielką atrakcją jest organizowana z dużym rozmachem historyczna rekonstrukcja bitwy powstańców z Moskalami oraz rajd pieszy na Grochowiska, gdzie znajduje się mogiła powstańcza.
Odpusty: Nawiedzenia NMP – 2 lipca
Niedziela Trójcy Świętej
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach – nr 73.
Msza o powołania
w parafii Dębno.
† Antoni Sokołowski 1967
† Wojciech Pedrycz 1972
† Kazimierz Dziedzic 1987
† Czesław Pałka 2005
† Władysław Haberka 2019
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl