Adres:
26-021 Daleszyce, ul. Kościelna 1
tel. 41-317-11-91
liczba mieszkańców: 6 388
Proboszcz:
ks. Tadeusz Cudzik, KHM, ur. 1952 (Piotrkowice k. Chmielnika), wyśw. 1977, mian. 2015
Wikariusze:
ks. Adam Majewski, mgr teol., ur. 1994 (Polichno), wyśw. 2019, mian. 2022
ks. Michał Segiet, mgr teol., ur. 1991 (Moskorzew), wyśw. 2021, mian. 2024
Rys historyczny:
Pierwszy kościół św. Michała Archanioła w Daleszycach ufundował w 1221 r., bp krakowski Iwo Odrowąż, za panowania Leszka Białego. Założył parafię i uposażył ją w dobra ziemskie. Jednonawowy drewniany kościół w stylu romańskim w ciągu wieków był przebudowywany. W XVII w. do budowli dostawiono dwie kaplice. W 1629 r. Jan Skarbek Kozietulski ufundował kaplicę św. Magdaleny, w 1639 r. Andrzej Smyczka – kaplicę Zwiastowania NMP. W połowie XIX w. kościół został opasany murem, wybudowano dzwonnicę i schody. W latach 1907-1912 świątynię całkowicie przebudowano według projektu Stefana Szyllera. W 1920 r. parafianie ufundowali wieżyczkę na kościele. W 1830 r. trzy dzwony z dzwonnicy przeznaczono na potrzeby narodowe. W czasie II wojny światowej dzwony zrabowali wrogowie. Dopiero w 1957 r. ,staraniem parafian, zakupiono i założono nowe dzwony.
W każdą niedzielę na pierwszej Mszy św. następuje uroczyste odsłonięcie słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Szkaplerznej z XVI w. Obraz namalowany na desce, reprezentuje szkołę niemiecką. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. W XVII w. został uznany za cudowny i przyozdobiony srebrnymi sukienkami, koroną i berłem (Obecnie w prezbiterium w ramie). O kult maryjny dbało powołane w XVII w. Daleszycach Bractwo Różańca Świętego, a w XVIII w. – Bractwo Szkaplerzne. Dawniej parafia Daleszyce obejmowała: Niestachów, Borków i Krajno. Do dzisiaj mieszkańcy tych okolic przybywają na odpust 16 lipca w święto Matki Boskiej Szkaplerznej.
We wczesnym średniowieczu Daleszyce były osadą książęcą, potem weszły w obręb dóbr biskupów krakowskich. W 1569 r. król Zygmunt August nadał Daleszycom prawa miejskie. Miasto otrzymało herb z literami CD tz. Civitas Daleszycensis. W 1650 r. bp Piotr Myszkowski utrzymał ten przywilej. Dzięki przybywającym do miasta pielgrzymom w XVII i XVIII w. miasto bujnie się rozwijało. W 1579 r. w Daleszycach wzniesiono drugą świątynię pw. Ducha Świętego. Zniszczona w 1801 r., nigdy jednak nie została odbudowana. Daleszyce utraciły prawa miejskie po powstaniu styczniowym, a odzyskały je w 2007 r.
Czy wiesz, że…
Od 6 lat w okresie Wielkiego Postu w kościele w Daleszycach odbywa się finał Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Wielkopostnych, na którym najlepsze zespoły, soliści i chóry prezentują repertuar pasyjny tradycyjny i w nowych aranżacjach.
Na roku ulic Kościelnej i Głowackiego. Stoi okazały dom z czerwonej cegły (w latach 1920-1921 Dom Ludowy z salą teatralną i ochronką dla biednych dzieci). Gościł tutaj w 1925 r. Marszałek Józef Piłsudski w czasie inspekcji oddziałów II Dywizji Legionów.
Osobliwością parafii są kapliczki przydrożne i krzyże, o które troszczą się mieszkańcy. Wiele z nich zostało już zarejestrowanych w katalogu zabytków. Ich liczbę szacuje się na około 50. Niektóre to unikaty.
Odpust: św. Michała Archanioła – 29 września
MB Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl