GÓRNO, Św. Wawrzyńca diak. m.

Adres:
26-008 Górno, ul. Szkolna 4
tel. 665-024-065

www.parafia-gorno.pl

liczba mieszkańców: 2 479

Proboszcz:
ks. Tomasz Siemieniec, dr hab. teol., KHM, ur. 1975 (Pińczów, św. Jana Ap. i Ew.), wyśw. 2000, mian. 2023

Wikariusz:
ks. Sebastian Wideł, mgr teol., ur. 1985 (Okocim – diec. tarnowska), wyśw. 2013, mian. 2022

Rys historyczny:
Parafia Górno istnieje od 1935 r. Powstała z części parafii Daleszyce. Erygował ją bp Augustyn Łosiński. W tym samym roku wzniesiono pierwszy kościół parafialny, który służył wiernym przez wiele lat. Rozrastająca się wspólnota parafialna potrzebowała jednak większej świątyni. Jej budowę rozpoczęto w 1984 r. staraniem ks. Stanisława Janaszka. Kamień węgielny poświęcił i wmurował w ściany nowej świątyni bp Stanisław Szymecki. W prezbiterium kościoła – umieszczono obraz św. Wawrzyńca, patrona parafii. W świątyni znajduje się także obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który kiedyś znajdował się w starym kościółku. Kościół konsekrował 20 września 2015 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Czy wiesz, że…
Odpust parafialny wspólnota świętuje 10 sierpnia. Drugi odpust wiąże się z czczoną tu od pokoleń św. Barbarą, patronką górników. Obchodzony jest on w okolicach 4 grudnia. Społeczność górnicza (działa tu kopalnia skalnych surowców drogowych „Józefka”) pamięta o święcie i każdego roku gromadzi się na uroczystościach barbórkowych.

Odpusty: św. Wawrzyńca – 10 sierpnia
św. Barbary – 4 grudnia