GRZYMAŁKÓW, Przemienienia Pańskiego

tel. 41-373-71-13, wik. 41-371-94-38

liczba mieszkańców: 4 296

Proboszcz:
ks. Zbigniew Wajda, KHW, mgr teol., ur. 1958 (Skalbmierz), wyśw. 1993, mian. 2022

Wikariusz:
ks. Karol Klusek, mgr teol. ur. 1995 (Kielce, św. Jadwigi Królowej), wyśw. 2021, mian. 2021

Rys historyczny:
Historycy wiążą korzenie Grzymałkowa z hrabią Kazanowskim – herbu Grzymała, który zamieszkał tutaj. W 1631 r. wybudował i uposażył drewniany kościółek. Wokół niego rozrosła się wieś.

Kościół przetrwał burze i nawałnice wojenne. Jak podają kroniki, runął z powodu wielkiego huraganu w 1849 r. Plan budowy nowej świątyni zmaterializował się dopiero w 1859 r. Wzniesiono neogotycki kościół św. Michała Archanioła dzięki ofiarności parafian i hrabiego Eustachego Kołłątaja z pobliskiej Wólki Kłuckiej.

Nowy kościół konsekrował ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Paweł Kubicki w 1922 r. Już w 1928 r., uznano że kościół jest za mały. Opinię tę powtórzył wizytujący parafię w 1942 r. bp Czesław Kaczmarek. W 1958 r. zatwierdzono projekt nowej świątyni prof. Politechniki Warszawskiej Tadeusza Broniewskiego i rozpoczęto budowę, która trwała do 1969 r. Budowniczym kościoła i plebani był prob. parafii ks. Piotr Barański. W 1979 r. nową świątynię poświęcił bp Jan Jaroszewicz. Wówczas parafia liczyła około 8000 wiernych. Z czasem odłączały się jednak od niej kolejne miejscowości, które przeszły do nowopowstałych parafii.

Czy wiesz, że…
Miejscowość Grzymałków, położona w gminie Mniów ma stary rodowód. Różne są sposoby tłumaczenia jej nazwy. Niektórzy mówią, że wiąże się ona z osobą szlachcica o nazwisku Grzymała. Sami mieszkańcy Grzymałkowa wierzą w inną historię. Prawdopodobnie te tereny niegdyś odwiedził sam król Władysław IV Waza. Tradycja głosi, że drzemał on pod drzewem, w pobliżu drewnianego kościoła. Tak powstała wieś Drzymałków, która z czasem zmieniła nazwę na Grzymałków.

Odpusty: Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia
św. Michała Archanioła – 29 września