Adres:
32-095 Iwanowice,
Iwanowice Włościańskie, ul. Jana Pawła II 6
tel. 12-388-40-18
liczba mieszkańców: 2 874
Proboszcz:
ks. Marcin Żuchowicz, mgr lic. teol., ur. 1976 (Wolbrom – diec. sosnowiecka), wyśw. 2003, mian. 2022
Pomoc duszpasterska:
ks. Daniel Zadorski, mgr teol., lic. historii sztuki, ur. 1992 (Chmielnik), wyśw. 2017, mian. 2022
Rys historyczny:
Pierwszy kościół ufundowany w 1293 r., przetrwał do 1408 r. Już w 1325 r. parafia jest odnotowana w źródłach parafii Wysocice, potem Prandocin. Kolejny drewniany kościół – z 1408 r. – wzniesiony przez Mikołaja Pieniążka, został zamieniony na zbór kalwiński. W 1557 r. odbył się w Iwanowicach synod protestantów, a pod koniec XV w. odprawiały się tutaj nabożeństwa kalwińskie dla mieszczan krakowskich. W XVII w. opat Jan Dłuski zwrócił kościół katolikom.
W 1745 r. z inicjatywy i kosztem ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Bodurkiewicza, przy finansowej pomocy Augusta Aleksandra Czartoryskiego został wzniesiony nowy, istniejący do dzisiaj kościół. Konsekrował go w 1749 r. biskup krakowski Andrzej Załuski.
Kościół jest orientowany, konstrukcji zrębowej, z drewna modrzewiowego. Nawa jest złączona z dwiema charakterystycznymi, wysokimi wieżami, nakrytymi kopulastymi hełmami. Między wieżami jest kruchta z głównym wejściem – od nawy. Do prezbiterium została przybudowana zakrystia murowana. Od północy – drewniana kaplica św. Anny Samotrzeciej (dawna zakrystia). Pokrycie dachowe zostało zmienione z gontu na blachę.
Wokół obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem
Niegdyś obraz MB z Dzieciątkiem (XVII w.) otoczony był dużym kultem, dzisiaj kult ma charakter lokalny. Kilka ciekawych dzieł sztuki z iwanowickiego kościoła mogło wyjść spod ręki Wita Stwosza lub jego uczniów. Są to gotyckie rzeźby: św. Krzysztofa (ok. 1500 r.), Matki Bożej z Dzieciątkiem (1480 r.) – pochodząca z kapliczki stojącej dawniej w środku wsi, Chrystusa Zmartwychwstałego (1 poł. XVI w.). Stwoszowi przypisuje się wizerunek Ukrzyżowanego z głównego ołtarza. Przypuszcza się, że dzieła te mogły trafić do Iwanowic podczas zmiany wystroju w kościele mariackim.
We wczesnobarokowym ołtarzu głównym – Renesansowy krucyfiks, na zasuwie – adoracja Trójcy Świętej (ok. 1746 r.). W ołtarzach bocznych – św. Agnieszka (1627 r.), św. Anna; organy z 1858 r. Zabytkowe są także m.in.: łuk tęczowy, stalle, ławki, stacje Drogi Krzyżowej, witraże, sztandary.
Czy wiesz, że…
Wiadomość o uroczystej konsekracji kościoła zamieścił „Kurier Polski” 8 kwietnia 1749 r. Nowy kościół jest już pw. Trójcy Świętej, a do dawnego wezwania – Wszystkich Świętych - nawiązuje m.in. malowidło z ołtarza głównego – uwielbienie Trójcy Świętej przez grono świętych.
Urządzenie i wyposażenie kościoła zostało w poważnej części przeniesione ze starego kościoła i pochodzi z czasów jego restauracji po odebraniu z rąk kalwinów.
W parafii jest aż 7 kaplic, rozlokowanych w pagórkowatym terenie. Warto zobaczyć np. zabytkowe kapliczki: św. Rocha (z cudownym źródełkiem XVIII/XIX w.) i Matki Boskiej Pocieszenia (XIX w.) oraz figurę św. Jana Nepomucena (ok. 1800 r.).
W Iwanowicach w dawnej karczmie w centrum wsi (z XVIII w.) od 1992 r. roku znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego. Na szczególną uwagę zasługują bogate zbiory pochodzące z wykopalisk z Babiej Góry i Góry Klin.
Odpust: Niedziela Trójcy Świętej
REMONT I KONSERWACJA ZABYTKOWYCH KOŚCIOŁÓW
NA TERENIE WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl