Adres:
26-065 Piekoszów, Jaworznia 160A
tel. 606-442-339
liczba mieszkańców: 1 408
Administrator:
ks. Józef Cichoń, mgr teol., ur. 1980 (Samborzec – diec. sandomierska), wyśw. 2008, mian. 2023
Rys historyczny:
Pierwsze wzmianki o Jaworzni pochodzą z 1581 r. W jednym z ówczesnych dokumentów widnieje nazwa „Jaworzno”. Wieś była własnością możnego rodu Tarłów, którzy swoją siedzibę mieli w Podzamczu Piekoszowskim. Od najdawniejszych czasów Jaworznia miała charakter osiedla górniczego. Tu wydobywano wapień oraz ołów. Historia powstania parafii św. Marty w Jaworzni sięga początku lat 80-tych XX w.
Latem 1982 r. ks. Józef Budziosz, wykorzystał budynek po świetlicy w którym zorganizował kaplicę. 29 lipca tegoż roku w liturgiczne wspomnienie św. Marty odprawił w świetlicy pierwszą Mszę św. w intencji parafian. Ks. Budziosz przywiózł ze sobą obraz Pana Jezusa z Najświętszym Sercem, który do dnia dzisiejszego wisi w kruchcie kaplicy. Od lipca 1987 r. ks. Zbigniew Facler rozpoczął pracę duszpasterską w celu organizowania nowej wspólnoty parafialnej we współpracy z ks. Józefem Budzioszem.
28 grudnia 1987 r. bp Stanisław Szymecki wydał dekret zezwalający na prowadzenie ksiąg metrykalnych. Jednak, aby stać się prawdziwą wspólnotą parafialną, mieszkańcy Jaworzni czekali przeszło 10 lat. 25 kwietnia 1998 r. bp Kazimierz Ryczan wydał dekret erygujący parafię.
Czy wiesz, że...
W Jaworzni znajduje się Góra Kopaczowa. Prace górnicze prowadzone na tej górze doprowadziły do odsłonięcia w jej zboczu, wejścia do jaskini. Otwór „Chelosiowej Jamy” został zauważony przez prof. R. Chlebowskiego w 1973 r.. W 1994 r. rozpoczęto intensywne badania w Jaskini Jaworznicka. Wykonane w niej pomiary zasugerowały geologom istnienie przejścia łączącego obydwie jaskinie. Okazało się, że połączone w jeden kompleks jaskinie: „Jaworznicka” i „Chelosiowa Jama” tworzą najdłuższą jaskinię w Górach Świętokrzyskich – 3670 m, a dziewiątą co do wielkości w Polsce.
W Jaworzni – Gniewcach 1 czerwca 1908 r. urodził się rzeźbiarz – Jan Bernasiewicz, zwany "Bernasiem". Pod koniec lat 70-tych XX w. urządził w przydomowym ogródku „Małe Muzeum w Jaworzni”, które w roku 1981 przemianował na „Muzeum Jana Bernasiewicza w Jaworzni”. Znajdowało się tam ponad 700 prac, przede wszystkim postaci zasłużonych dla Polski i związanych z jej tradycją i historią. Na krótko przed śmiercią, która nastąpiła 24.11.1984 roku, zdecydował się na przekazanie swoich prac Muzeum Wsi Kieleckiej – Skansenowi w Tokarni, gdzie możemy podziwiać je do dziś na wystawie stałej „Ocalić od zapomnienia”.
Odpust: św. Marty – 29 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl