KOSSÓW, Matki Bożej Częstochowskiej

Adres:
29-135 Radków, Kossów nr 26
tel. 34-354-11-01

liczba mieszkańców: 839

Administrator:
ks. Sylwester Piwowar, mgr lic. teol., ur. 1976 (Zagnańsk, Św. Rozalii), wyśw. 2003, mian. 2024

Rys historyczny:
Obecny kościół modrzewiowy, wzniesiony w I poł. XVII w. najpewniej zastąpił poprzedni, także drewniany. Kościół i parafia były już zapewne XV w. Ok. 1556 r. świątynię przejęli kalwini, katolicy odzyskali ją w 1602 r. 

Podczas ostatnich prac remontowych dokonano odkryć pozwalających przypuszczać, iż obecny kościół z XVII w. został zbudowany na zrębie kościoła gotyckiego. Tę hipotezę potwierdzają elementy bryły świątyni, wielobocznie zakończone prezbiterium, wysoki dach, belka tęczowa o gotyckim profilu oraz wycięcia odrzwi. W obecnej świątyni zostały wykorzystane dawne, dobrze zachowane elementy drewniane.     

Można przypuszczać, iż w poł. XVIII w. kościół uległ zniszczeniu (prawdopodobnie w pożarze), skoro 20 maja 1766 r. krakowski biskup pomocniczy Franciszek Potkański dokonał konsekracji nowej świątyni, ufundowanej przez Józefę z Wielopolskich Michałowską. Kościół otrzymał wówczas wezwanie Wszystkich Świętych. Natomiast na mocy dekretu Prymasa Polski z 1968 r. kościół otrzymał wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Kościół jest orientowany. Dach kryty jest gontem, nad którym znajduje się barokowa sygnaturka. Wczesnobarokowy ołtarz pochodzi z poł. XVII w. W jego zwieńczeniu znajduje się niewielki obraz przedstawiający Chrystusa i Wszystkich Świętych – nawiązanie do pierwotnego wezwania świątyni. Na południowej ścianie prezbiterium jest namalowany na desce wizerunek MB z Dzieciątkiem w drewnianej złoconej sukience. Być może obraz ten mógł być w niegdyś ołtarzu głównym. Obecnie jest w nim obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto w kościele: ołtarze boczne (XVII i XVIII w.), późnobarokowa ambona z początku XVIII w. oraz chrzcielnica z drewna o prostej formie (XVII w.).

Charakterystycznym elementem wystroju wnętrza są odrzwia prezbiterium, które w górnej części wycięte zostały w kształcie tzw. „oślego grzbietu”. W podobny sposób wykonane zostały obramienia okien. To jeden z dowodów na wcześniejszą metrykę kościoła.

Czy wiesz, że…
Kościół był kilkakrotnie remontowany w XX wieku, w trakcie ostatnich zakrojonych na szeroka skalę prac remontowych, ściany świątyni zaimpregnowano, dzięki czemu uzyskały czarny kolor.

W kościele w Kossowie jest rokrocznie obchodzona rocznica bitwy, rozegranej w okolicy w dn. od 25 do 28 października 1944 r. Dwa bataliony – 74. pp AK i 27 pp AK, łącznie 930 osób, walczyły z przeważającymi wojskami niemieckimi, liczącymi 2,5 tys. żołnierzy. Największe nasilenie ognia było w okolicach Włoszczowy. Bitwą dowodził dowódca zgrupowania włoszczowskiego AK mjr Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin”. 99. Niemców wzięto do Niewoli, kilkunastu zginęło. Ze strony polskiej poległo 3. partyzantów.

Z Kossowa pochodzi znany w kraju i z za granicą artysta ludowy, Kazimierz Purchała.           

Odpust: MB Częstochowskiej – 26 sierpnia