Adres:
28-340 Sędziszów, Krzcięcice nr 35
tel. 41-381-76-28
liczba mieszkańców: 2 618
Proboszcz:
ks. Edmund Nocoń, mgr teol., ur. 1963 (Skorczów), wyśw. 1989, mian. 2009
Wikariusz:
ks. Dominik Koston, mgr teol., ur. 1981 (Kielce, św. Józefa Rob.), wyśw. 2006, mian. 2017
Rys historyczny:
Obecny kościół jest prawdopodobnie trzeci z kolei. Pierwszy, o którym mówi legenda (przypuszczalne miejsce jego lokalizacji znakuje krzyż), jak i drugi, który istniał już w XIV w. – spłonęły. Z tamtego czasu pozostała jedynie modrzewiowa dzwonnica kryta gontem. Fundatorem obecnego kościoła, datowanego na lata 1530-1542 jest Jerzy Niemsta Kula, herbu Jastrzębiec, dziedzic Krzcięcic.Wieś Krzcięcice była w XIII i XIV w. siedzibą rodu Jastrzębców – pierwsza wzmianka o „Chranczycach” pochodzi z 1346 r. Spadkobierca „szlachetnie urodzonego heres in Krcecice” – syn fundatora, w 2 poł. XVI w. oddał kościół innowiercom – pełnił on funkcje zboru kalwińskiego i uległ niszczeniom. Odzyskaną przez katolików świątynię, w 1670 r. konsekrował bp Mikołaj Oborski.
Kościół jest późnogotycki, składa się z dwuprzęsłowej nawy i węższego, dwuprzęsłowego prezbiterium. Po bokach nawy – dwie kaplice. W kościele współistnieją elementy gotyku i renesansu – renesansowe portale komponują się z gotyckimi drzwiami, gwiaździste sklepienie – z herbami Jastrzębców na zwornikach. Rodzimy motyw rycerski reprezentuje nagrobek fundatora w formie renesansowej wypukłorzeźby w kaplicy południowej kościoła. W ołtarzu kaplicy – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Bożą Pocieszycielką i Ofiarowania. Obraz jest otoczony lokalnym kultem. W ołtarzu głównym – Pan Jezus Ukrzyżowany, przedstawiony na tle Jerozolimy, na zasłonie – kopia Murilla – Wniebowzięcie NMP. Drugi ołtarz boczny poświęcony jest patronowi parafii św. Prokopowi. Obraz patrona w ołtarzu uzupełniają sceny na chórze – sześć unikatowych fresków, przedstawiających życie Świętego. Pozostałe elementy wystroju są już bardziej współczesne, większość z nich pochodzi z 1904 r.
W zewnętrznej elewacji świątyni zachowały się zarówno ślady po pociskach, jak i wyryte imię budowniczego: Albert Murator.
Czy wiesz, że…
Nazwa miejscowości najprawdopodobniej pochodzi od chrztu, a być może od chrzcielnicy.
W archiopactwie cystersów w Jędrzejowie jest dokument sprzed 800 lat, który wymienia dwie parafialne wioski z Krzcięcic, ofiarowane cystersom przez miejscową parafię: jedną anonimową, drugą o nazwie Słaboszowice, po dziś dzień należącą do parafii.
Kościół w Krzcięcicach jako jedyny w diecezji nosi wezwanie św. Prokopa. Św. Prokop żył ok. 290 r. w Jerozolimie, w czasach cesarza Dioklecjana. Święty od stuleci miał w krzcięcickim kościele swą kaplicę z ołtarzem, tuż obok dawnego wejścia (widoczny ślad po zamurowaniu). Ołtarz być może został przeniesiony ok. 1598 r., ale na pewno był w kościele podczas jego konsekracji w 1670 r. Ks. K. Foltyn, autor kroniki parafialnej, wspomina, że w początkach XIX w. w tutejszej świątyni znajdowało się 5 ołtarzy, w tym jeden św. Prokopa.
Odpusty: św. Prokopa – 4 lipca
MB Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl