Adres:
29-100 Włoszczowa, Kurzelów, ul. Sienkiewicza 3
tel. 41-394-70-09; 881-742-259
liczba mieszkańców: 2 463
Proboszcz:
ks. Jacek Bonio, ur. 1969 (Włoszczowa), KHM, wyśw. 1994, mian. 2015
Wikariusz:
ks. Przemysław Zaborski, mgr teol., ur. 1979 (Lelów), wyśw. 2004, mian. 2022
Kaplice:
Gościencin (pw. MB Częstochowskiej)
Rys historyczny:
Początki Kurzelowa sięgają 1136 r., zatem wczesnego średniowiecza. Wtedy miejscowość z przysiółkami stała się własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Klucz dóbr kurzelowskich, wraz z powstałym drewnianym kościółkiem pw. św. Wojciecha, stanowił ramy parafii, powołanej przez abp. Skotnickiego Bogorię. Z jego fundacji powstał w latach 1342-1360 nowy, murowany kościół Wniebowzięcia NMP. Świątynia przez wieki przebudowywana, w głównych zrębach reprezentuje gotyk nadwiślański. Sklepienie krzyżowo-żebrowe nawy wspiera się na jednej kolumnie. W 1360 r. bp Skotnicki poświęcił kościół. W XVII w. dobudowano zakrystię i kaplicę Matki Bożej od strony północnej; kruchtę od strony południowej – w latach 1887-1892. Kościół na rzucie kwadratu ma prezbiterium węższe i wydłużone, zamknięte pięcioma bokami. Kościół był odrestaurowany w końcu XVIII w. W ołtarzu głównym – okazały krucyfiks barkowy, w ołtarzach bocznych – po lewej stornie od prezbiterium obraz św. Anny Samotrzeciej. Po przeciwnej stronie nawy – ołtarz z obrazem Ostatniej Wieczerzy. W kaplicy Matki Bożej – obraz Maryi z Dzieciątkiem. Obok kościoła – zabytkowa, drewniana dzwonnica z przełomu XVII i XVIII w. Zrekonstruowana po zniszczeniu po trąbie powietrznej w 1946 r., z czterema dzwonami. Największy –gotycki z 1412 r.
Słynni uczeni kurzelowscy
W 1285 r. Kurzelów otrzymał przywilej miejski, co dało miastu możliwość rozwoju gospodarczego. Powstało tu wiele cechów, prężenie rozwijał się handel i rzemiosło. Pod koniec XII w. w Kurzlowie powstała kapituła kolegiacka, skupiająca grono kanoników, wspomagających pracę biskupów w terenie. Obok duszpasterstwa kanonicy upowszechniali oświatę i kulturę. W 1369 r. w Kurzelowie powstała szkoła kolegiacka kształcąca w łacinie, matematyce, astronomii. Z nią wiążą swój rodowód matematycy Uniwersytetu Jagiellońskiego. W epoce humanizmu Akademia Krakowska kształciła w swoich murach wielu kurzelowskich studentów. Wśród nich byli: Paweł Herka - specjalista w dziedzinie geometrii, geodezji i astronomii, Jan Muszczyński – popularyzował teorię Mikołaja Kopernika, Stanisław Jakobczyk – matematyk i astronom, kontynuator teorii Kopernika, wybitny humanista, w 1568 r. objął katedrę astrologii na UJ i przyjął świecenia kapłańskie. Zgromadził bogaty księgozbiór, który przejął jego kuzyn Jan Brożek - najwybitniejszy przedstawiciel „kurzelowskiej dynastii” i czołowy propagator nauki Kopernika. Jako „człowiek renesansu” oprócz matematyki i astronomii studiował: teologię, filozofię, medycynę, miernictwo, geografię, retorykę, muzykę. W latach 1614-1629 przewodniczył katedrze astrologii. Był autorem wielu rozpraw naukowych i licznych cennych opracowań.
Czy wiesz, że…
W prezbiterium – marmurowa płyta z herbem Bogoria i Pomian upamiętniająca konsekrację kościoła w 1360 r. i drugą w 1644 r. przez bpa Macieja Łubieńskiego z Gniezna herbu Pomian.
Kościół kryje unikatowe zabytki m.in. spiżową chrzcielnicę z 1414 r., bogato zdobioną monstrancję gotycką i haftowany złotymi nićmi ornat – powstałe na dworze królowej Jadwigi.
W kaplicy Matki Bożej – ciekawy nagrobek z marmuru zmarłej w 1631 r. Marianny Baranowskiej z rodu Pieniążków zasłużonego dla kapituły kurzelowskiej. Przedstawiona jest w jako śpiąca kobieta w habicie zakonnym św. Franciszka.
Bardzo uroczyście obchodzony jest w parafii odpust – św. Anny, związany z bogatą tradycją bractwa św. Anny jak i istniejącą kaplicą cmentarną pod jej wezwaniem, pochodzącą z XVII wieku.
Odpusty: Wniebowzięcie NMP – 15 sierpnia
św. Anny – 26 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl