Adres:
26-008 Górno
Leszczyny, ul. Wybranieckich 3
tel. 41-302-19-17
liczba mieszkańców: 5 520
Proboszcz:
ks. Ryszard Zaborek, KHK, ur. 1950 (Kielce, Katedra), wyśw. 1975, mian. 2007
Wikariusze:
ks. Krzysztof Tkaczyk, mgr teol., ur. 1979 (Stojewsko), wyśw. 2007, mian. 2017
ks. Dariusz Nyga, mgr. teol., ur. 1988 (Łopuszno), wyśw. 2014, mian. 2023
Pomoc duszpasterska:
ks. Piotr Muszyński, mgr teol., ur. 1975 (Miechów), wyśw. 2001, mian. 2015
Rys historyczny:
W 1610 r. bp Piotr Tylicki ufundował w Leszczynach kościół. Patronem świątyni został św. Jacek Odrowąż, wielki dominikanin. Według utrwalonej od pokoleń tradycji, kościół powstał miejscu, gdzie św. Jacek w podróży do Krakowa miał się zatrzymać na nocleg.
Staraniem biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego świątynia została rozbudowana już w 1615 roku. Kościół poświęcił bp Tomasz Oborski 20 października 1628 r. z woli bpa Marcina Szyszkowskiego. Rocznicę konsekracji kościoła obchodzono zawsze w pierwszą niedzielę po rocznicy Wiktorii Chocimskiej. Parafię erygował bp Marcin Szyszkowski w 1628 r. (taka data widnieje na tablicy wmurowanej w prezbiterium). Kościół był niszczony podczas „Potopu” szwedzkiego. Po pożarze w 1896 r., świątynię odnowiono dzięki ks. Wincentemu Rozlau, przy okazji znacznie ją rozbudowano. Kościół ponownie konsekrował bp Tomasz Kuliński w 1897 roku.
Jest to kościół trzynawowy, orientowany późnorenesansowy, o częściowo zatartym charakterze stylowym. Od wschodu zakończony prostokątnym prezbiterium z zakrystią, od zachodu do świątyni przylega dobudowana wysoka wieża z charakterystycznym hełmem. Wnętrze świątyni posiada sklepienie kolebkowo-krzyżowe w prezbiterium, w nawach bocznych – żebrowe, z dekoracją żebrowo-ramową ze wspornikami. Sklepienie i ściany zdobi polichromia z motywami cudów św. Jacka autorstwa Henryka Czarneckiego - wykonana w latach 1922-1923.
W ołtarzu głównym z XIX w. – zabytkowy wczesnobarokowy krucyfiks z poł. XVII w. otoczony rzeźbami – Matki Bożej i św. Jana. W nawach bocznych – ołtarz Matki Bożej z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz ołtarz św. Jacka z końca XIX w. z obrazem patrona z I poł. XVIII wieku. Wśród zabytkowych elementów wyposażenia: wczesnobarokowa chrzcielnica z piaskowca, drzwi do zakrystii z przełomu XVII/XVIII w., konfesjonały (XIX w.). Dzięki prowadzonym w ostatnich dwudziestu latach inwestycjom i remontom świątynia odzyskuje dawny blask.
W kościele znajduje się tablica epitafijna ku czci rodziców Stefana Żeromskiego z 1950 r. – matki Józefy Żeromskiej z domu Katerla – zm. 16 sierpnia 1879 r. oraz ojca Wincentego Żeromskiego – zm. 23 września 1883 r., pochowanych na miejscowym cmentarzu parafialnym.
W parafii od wieków żywy jest kult św. Jacka. Wstawiennictwu Patrona przypisuje się ocalenie kościoła podczas natarcia wojsk rosyjskich i austriackich w czasach I wojny światowej. Według zapisków w kronice parafialnej – na szczycie świątyni mieszkańcy spostrzegli postać duchownego w białym habicie i płaszczu. W tym czasie ludzie wzywali orędownictwa św. Jacka i to właśnie jemu przypisali uratowanie kościoła i swoich domów. Na pamiątkę tego wydarzenia, w pobliżu kościoła parafianie usypali kopiec, na którym miała znaleźć się figura patrona parafii. Z powodu trudności z kupieniem takiej figury, umieścili figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, która stoi tutaj do dziś.
Czy wiesz, że…
Na placu przed kościołem znajduje się pomnik upamiętniający poległych w 1943 r. w zasadzce partyzantów 4 Pułku Piechoty Legionów AK Oddziału „Wybranieccy”.
Odpust: św. Jacka – 17 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
II tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Stanisław Kudelski 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl