Adres:
28-300 Jędrzejów, Mnichów nr 70
tel. 41-387-35-22
liczba mieszkańców: 2 981
Proboszcz:
ks. Wiesław Kita, KHW, ur. 1957 (Łętkowice), wyśw. 1984, mian. 2018
Wikariusz:
ks. Marcin Mastela, mgr teol., ur. 1982 (Krzeczów – archidiec. krakowska), wyśw. 2010, mian. 2023
Kaplice:
Mzurowa (pw. św. Katarzyny)
Rys historyczny:
Położony przy głównej trasie do Krakowa osiemnastowieczny kościół dedykowany św. Szczepanowi diakonowi i męczennikowi stanowi unikatowy w skali kraju, a nawet Europy tak dobrze zachowany zabytek architektury drewnianej w stylu rokoko.
Dokładne daty fundacji kościoła są nieznane. Najczęściej podaje się lata 1754-1770. Parafia erygowana została najprawdopodobniej 1823 r. Fundatorem świątyni był archidiakon krakowski i dziekan gnieźnieński ks. Maciej Józef Łubieński – właściciel dóbr w Mnichowie, którego portret wisi w kościele.
Kościół wzniesiony z drewna modrzewiowego na planie krzyża łacińskiego, posiada konstrukcję zrębową, zwieńczony jest ośmioboczną kopułą. To świątynia o jednej nawie z transeptem. Fasada zachodnia, prostokątna zakończona dwiema wieżami. Kunszt świątyni i przemyślana w detalach koncepcja wskazuje na to, że projekt wykonał znamienity architekt. Kto nim był? Tego nie wiadomo. Dr Marta Samek wykluczyła nazwisko Tylmana z Gameren czy ks. Józef Karśnickiego – jak podawali dawniej historycy sztuki.
Rokokowa perła
Wystrój świątyni wykonano w stylu rokokowym. W ołtarzu głównym z drewna modrzewiowego znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu wot z XVII w. Obraz ten wykazuje podobieństwa do słynnego obrazu z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Na zasuwie ołtarzowej z XVIII w. – Trójca Święta, w centrum św. Maciej i Szczepan. Ołtarz otaczają rzeźbione figury świętych. Dwa boczne ołtarze, wykonane także w drewnie modrzewiowym, usytuowane są po obu stronach nawy poprzecznej. Ołtarz Chrystusa ukrzyżowanego otaczają rzeźby Maryi i św. Jana Ewangelisty, ołtarz św. Józefa Kalasantego - założyciela zakonu pijarów, zdobią zaś rzeźby symbolizujące Wiarę Nadzieję i Miłość. W południowej części transeptu – kaplica św. Stanisława Kostki z obrazem patrona dzieci i młodzieży. W kruchcie północnej mieści się zakrystia, w południowej – XVIII-wieczny krucyfiks oraz kropielnica wykonana z kapitela kamiennego pilastra.
Na uwagę zasługują również: rokokowy chór muzyczny z zabytkowymi organami (chór podtrzymywany jest przez zdobione kolumny), drewniana oryginalna chrzcielnica, zawieszona ambona (kazalnica) z koszem rzeźbionym w drewnie w stylu rokoko. Obok kościoła usytuowana jest drewniana dzwonnica. Dwa dzwony z 1784 r. ukryte podczas okupacji przetrwały zawieruchę wojenną.
Odpust: MB Bolesnej – 15 września
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl