Adres:
28-362 Nagłowice nr 133
tel. 41-381-45-14
liczba mieszkańców: 1 324
Proboszcz:
ks. Wacław Woźnica, ur. 1969 (Kozłów Małogoski), wyśw. 1995, mian. 2015
Kaplice:
Ślęcin (św. Magdaleny)
Rys historyczny:
Nagłowice kojarzą się z Mikołajem Rejem, choć nie ma po nim materialnych śladów w okolicy, a tym bardziej w kościele – Rejowie byli protestantami.
W kościele – stare z nowym
Kościołowi patronuje Matka Boża Różańcowa, czczona w tryptyku w ołtarzu głównym. Obraz w 1959 r. wykonała Izabela Borowska, art. plastyk z Kielc. Borowska jest także autorką polichromii i stacji Drogi Krzyżowej.
Najważniejszy i najciekawszy obraz – dar anonimowego ofiarodawcy z 1740 r. znajduje się tuż nad tryptykiem w ołtarzu głównym. Jest to niewielkich rozmiarów obraz Matki Bożej z 2 poł. XVII w., wykonany w konwencji szkoły Murilla, pokryty srebrną sukienką.
Wszystkie ołtarze, główny i dwa boczne są neogotyckie, dębowe – poświęcone św. Łukaszowi i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wiele elementów wnętrza wykonano z dębu. Szczególnie dobrze jest zachowana ambona. Dąb uzupełnia drewno lipowe, z którego m.in. jest wykonana chrzcielnica (1850 r.), pochodząca ze starego kościoła. Wyrzeźbiono ją w jednym klocu drewna. Do nawy głównej przylega kaplica, w której spoczywają fundatorzy kościoła.
Ornat z 1822 r., zszywany z tzw. pasów słuckich, ułożonych na białym tle, ofiarowany kościołowi przez o. W. Drzewieckiego, jędrzejowskiego opata cystersów – to jedna z ciekawostek w wyposażeniu kościoła.
Kościół w historii
Pierwsza wzmianka źródłowa o istnieniu kościoła i parafii pochodzi z 1325 r. W XV w. parafia została przeniesiona do Ślęcina, gdzie był kościół drewniany pw. św. Marii Magdaleny (kościół w Ślęcinie istniał do XIX w.).
Prawdopodobnie pierwszy kościół w Nagłowicach nosił wezwanie św. Łukasza. W połowie XVI w. świątynia została przejęta przez protestantów, zwrócona katolikom na początku XVII w. Po pożarze w 1720 r. proboszcz nagłowicki ks. Franciszek Ścibor Kotkowski zbudował w 1734 r. kościół drewniany, rozebrany na początku XX wieku. Obecny neogotycki kościół o strzelistej, z daleka widocznej sylwetce został wzniesiony według projektu architekta warszawskiego Marcelego Pawła Plebińskiego, gdy proboszczem parafii był ks. Franciszek Lipiński. Kościół konsekrował w 1914 r. bp Augustyn Łosiński. Plebania w stylu dworkowym została wybudowana w 1927 r. W miejscu starego kościoła znajduje się ośrodek zdrowia, a jego ślad znaczy pamiątkowa kapliczka.
Czy wiesz, że…
Nagłowice rozsławił Mikołaj Rej, choć nie ma po nim w okolicy pamiątek w sensie materialnym (gzyms z herbem ocalał w pobliskiej Oksie). Był doskonałym i zamiłowanym gospodarzem w swych dobrach. Poeta urodził się w Żórawnie k. Halicza (1505 r.), a zmarł prawdopodobnie w założonym przez siebie Rejowcu. Ojciec był właścicielem Nagłowic.
Najwcześniejsze wzmianki o Nagłowicach pochodzą z 1269 r., kiedy to książę Bolesław nadał Sułkowi, wojewodzie krakowskiemu, trzy łany ziemi w Nagłowicach i Łączynie (gmina Radków).
3 tysiące lat temu rozwijała się tutaj kultura prasłowiańska, o czym świadczy odkrycie w Nagłowicach cmentarzyska kultury łużyckiej z 86 grobami.
W parafialnych źródłach zanotowano, że do wzniesienia świątyni zużyto 500 tys. cegieł wypalanych na miejscu, a glinę zwożono z pobliskiego Rejowca.
Odpust: Matki Bożej Różańcowej – I niedziela października
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl