Adres:
28-363 Oksa, ul. Kościelna 20
tel. 41-380-80-16
liczba mieszkańców: 1 555
Proboszcz:
ks. Tadeusz Marczewski, KHK, mgr teol., ur. 1958 (Gołcza), wyśw. 1982, mian. 1996
Rys historyczny:
Pierwszy kościół w Oksie powstał w 1570 r. – jako drewniany zbór kalwiński, przekształcony w XVII w. na kościół katolicki, z zachowaniem wielu pierwotnych elementów. W tym sensie odznacza się unikatową specyfiką – jako jedna z najstarszych świątyń, wzniesionych specjalnie dla celów kalwinizmu i zachowanych do naszych czasów.
W miejscu dzisiejszej Oksy istniała w początku XVI w. wieś Tworów, będąca własnością Hieronima Rzeszowskiego, należąca do parafii Konieczno.
Mikołaj Rej – pisarz, zwany ojcem literatury polskiej – uzyskał Tworów i Pawiązów (dzisiaj Pawęzów) od Hieronima Rzeszowskiego drogą zamiany na Chyczę i Besk (dzisiaj Brzostki). Zygmunt August pozwolił mu na założenie w miejscu wsi Tworów miasta Okszy, upamiętniając za pomocą tej nazwy herb Rejów i Orzechowskich.
W 1554 r. Mikołaj Rej wydał dokument fundacyjny dla nowego miasta Okszy. Pod koniec życia rozpoczął budowę kościoła, zmarł w 1569 r., pojednany z Kościołem rzymsko-katolickim. Jego syn Andrzej w 1570 r. dokończył budowy świątyni, ale jako zboru kalwińskiego. W końcu XVI w. i w I poł. XVII w. okszański zbór stał się jednym z głównych ośrodków małopolskiego kalwinizmu, goszcząc wielu wybitnych kaznodziei. Kilkakrotnie odbywały się w nim synody ewangelików małopolskich.
W 1678 r. świątynia została przejęta przez cystersów z Jędrzejowa i zamieniona na kościół katolicki. Katolicy przebudowali świątynię, wznosząc w 1770 r. nową zakrystię z ołtarzem głównym. Konsekracji murowanego (w miejsce drewnianego) kościoła dokonał bp Augustyn Łosiński w 1914 r.
Parafia w Oksie powstała w początkach XVIII w. Zachowały się źródła z 1723 r., świadczące o jej istnieniu. Budynek plebanii liczy 100 lat. Patronem parafii w Oksie jest św. Mikołaj, którego obraz znajduje się w ołtarzu bocznym.
Kościół jest murowany, wzniesiony na planie krzyża greckiego, złożonego z jednoprzęsłowych, prostokątnych ramion: nawy, kaplic bocznych i prezbiterium. Do ciekawszych zabytków należy dobrze zachowana charakterystyczna ambona z czasów, gdy kościół pełnił funkcję zboru kalwińskiego. Są też epitafia z XVII w.
Czy wiesz, że…
„Oksa” pochodzi od słowa „oksza”, które w dawnej polszczyźnie stosowano na określenie siekiery, topora. Topór to także herb Rejów, który po dziś dzień zachował się nad głównym wejściem do kościoła parafialnego. Nazwa „Oksa” została wprowadzona w czasie zaboru rosyjskiego, aby nie myliły się adresy, gdyż w Rosji było dużo miejscowości o podobnych nazwach, np. Oszów, Okszynów.
Odpust: św. Mikołaja – 6 grudnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
II tydzień psałterza
Msza święta
i Liturgia Godzin
z niedzieli.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja na niedziele
zwykłe – nr 28-35.
† Stanisław Kudelski 2004
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl