Adres:
28-220 Oleśnica, ul. Zakościele 1
tel. 41-377-40-35
liczba mieszkańców: 4 042
Proboszcz:
ks. Marek Lejczak, ur. 1954 (Strzelin – archidiec. wrocławska), wyśw. 1979, mian. 1996
Wikariusz:
ks. Przemysław Moćko, mgr teol., ur. 1982 (Wiśniówka), wyśw. 2007, mian. 2024
Rys historyczny:
Oleśnica to gniazdo rodowe Oleśnickich herbu Dębno. We wczesnym średniowieczu był tutaj dobrze zorganizowany gród i osada rycerska. Istniały dwa kościoły św. Floriana, nad którym pieczę miało rycerstwo i kościół Wniebowzięcia NMP – powstały z fundacji kardynała Zbigniewa Oleśnickiego.
Parafia w Oleśnicy powstała 1326 r. Pierwotny kościół drewniany nosił wezwanie św. Floriana, podobnie jak drugi wybudowany i konsekrowany w 1406 r. Pozostał po nim do dziś kamień fundacyjny, znajdujący się w ścianie nawy głównej obecnej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP. Ten gotycki kościół powstał z fundacji kardynała Zbigniewa Oleśnickiego herbu Dębno – najbardziej wpływowej osobistości w gronie króla Władysława Jagiełły, jego sekretarza i wybitnego dyplomaty. Jak informuje Teresa Romańska-Faściszewska w monografii „Oleśnica” z 2007 r. , podkreślając rangę kościoła, związanego ze współpracownikiem i sekretarzem samego króla Władysława Jagiełły, umiejscowiono obok mansjonarię z duchownymi, którzy sprawowali nabożeństwa i prowadzili nauczanie. W miasteczku funkcjonował także szpital.
W czasach reformacji kościół został przejęty przez kalwina Marcina Zaborowskiego w 1563 r., następnie ograbiony i zniszczony. W 1619 r., odzyskany przez katolików i odrestaurowany dzięki staraniom m.in. dziedziczki Justyny Kalinowskiej, spadkobierczyni dóbr w okolicznych Strzelcach. Hojną dziedziczkę upamiętnia tablica epitafijna w kruchcie kościoła. Ponownie zniszczony podczas „Potopu szwedzkiego”. Odbudowany w 1866 r. i rozbudowywany w 1888 r. oraz 1889 r. Został konsekrowany w 1897 r. przez bpa Tomasza Kulińskiego.
Duże straty świątynia poniosła zwłaszcza w czasie II wojny, w 1944 r., kiedy przez Oleśnicę biegła linia frontu wschodniego. W oleśnickiej świątyni stacjonowały nawet wojska radzieckie, urządzając tutaj o zgrozo stajnię. Z pożogi wojennej nienaruszone zostało jedynie prezbiterium i zręby głównej gotyckiej nawy. Dwie nawy – dziś funkcjonujące jako osobne kaplice – Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej, dobudowano po wojnie. Nawa główna – zakończona owalną absydą z prezbiterium. Na drugim końcu – chór oparty na kolumnach.
W ołtarzu głównym – jako zasuwa obraz Wniebowzięcia NMP autorstwa Rafała Hadziewicza z 1854 r. Pod obrazem w centrum - odrestaurowane barokowe rzeźby lipowe – krucyfiks oraz postaci Maryi i św. Jana. Razem tworzą tzw. grupę ukrzyżowania. Ołtarz otaczają figury świętych: Kazimierza i Stanisława.
Po prawej stronie prezbiterium – zabytkowe stalle, w których zasiadali miejscowi dziedzice. Po prawej stronie ołtarza – figura św. Anny. Na zasuwie – obraz „Niewiasty przy grobie”. Po bokach – figury św. Stanisława i Wojciecha. Po lewej stronie – ołtarz z płaskorzeźbą NMP. Na zasuwie – obraz św. Józefa. W otoczeniu figur św. Jacka i św. Salomei.
Czy wiesz, że...
Oleśnica posiada bogate tradycje budowlane. Rzemieślnicy Oleśnicy i jej okolic odbudowywali i wznieśli w naszej diecezji wiele kościołów i gmachów kościelnych, także gmach Kurii kieleckiej. Dawniej z kościołem w Oleśnicy związane były cechy rzemieślnicze, które posiadały ołtarz św. Anny. Przy nim członkowie cechów modlili się i zapalali świece.
Obok kościoła stoi stary dworek, w którym mieściła się dawniej plebania.
W północnej części Borzymowa znajduje się cmentarz choleryczny z 1914 r., Wtedy właśnie epidemia cholery dziesiątkowała ludność Oleśnicy i okolic.
Na terenie parafii można podziwiać zabytkowe kapliczki. W Strzelcach – Matki Bożej Niepokalanej (1722 r.), Figura św. Barbarki w Borzymowie, Figura Chrystusa Frasobliwego – w Borzymowie. Figura św. Marka Ewangelisty na korynckiej kolumnie (XVIII w.) – w Zakościelu.
Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl