Adres:
28-100 Busko–Zdrój, Oleszki nr 9
tel. 785-181-127
liczba mieszkańców: 1 460
Proboszcz:
ks. Bogusław Koper, KHW, ur. 1963 (Szczekociny), wyśw. 1988, mian. 2003
Rys historyczny:
Pierwsze plany powołania w Oleszkach parafii pojawiły się już w 1939 r. Wierni z okolicznych miejscowości, aby uczestniczyć we Mszy św., musieli udawać się aż do kościoła w Busku-Zdroju. Odległości były dość znaczne. Z najodleglejszych zakątków parafii trzeba było przebyć kilkanaście kilometrów, aby znaleźć się w świątyni. Starania ówczesnego proboszcza buskiej parafii, ks. Antoniego Otrembskiego, niestety nie zostały zakończone sukcesem. Wszystkie plany przekreślił wybuch wojny. Lata powojenne też nie były zbył łaskawe, aby myśleć o utworzeniu parafii. Dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku marzenia o nowej świątyni nabrały realnych kształtów. W 1982 r. w Kostkach Dużych, w budynku, w którym kiedyś mieściła się szkoła, przyjeżdżający z Buska-Zdroju w niedziele i święta ksiądz odprawiał Msze św. Równocześnie czyniono starania o nabycie terenu pod budowę kościoła i plebanii. W kronice parafialnej czytamy: „W lipcu 1983 r. został skierowany do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ks. Maciej Foryś”. Ówczesny dziekan parafii Busko-Zdrój, ks. Gosek, za zgodą bp. Stanisława Szymeckiego, wyznaczył ks. Forysia do zorganizowania ośrodka duszpasterskiego w Oleszkach. Ksiądz, pełniąc funkcję wikarego w Busku, równocześnie dojeżdżał do Kostek Dużych, by odprawiać Mszę św. Nadzieja na rychłe wybudowanie kościoła nabrała realnych kształtów, a to za sprawą dwóch rodzin: Lechowskich oraz Morusów z Oleszek. Podarowały one teren pod budowę kościoła i plebanii. Działka szybko została wydzielona z gruntów ornych ofiarodawców i można było przystąpić do pierwszych prac.
17 czerwca 1984 r. bp Stanisław Szymecki poświęcił krzyż i plac pod budowę kościoła. Szybko wybudowano tymczasową kaplicę, która oficjalnie funkcjonowała… jako magazyn materiałów budowlanych. Kilka miesięcy później bp Szymecki wyraził zgodę, aby ks. Maciej Foryś zamieszkał w Oleszkach i mógł codziennie sprawować Eucharystię.
Od października tego roku prowadzone są już parafialne księgi. Po zakończeniu formalności związanych z przekształceniem gruntów ornych na własność parafii rozpoczęto przygotowywanie dokumentacji technicznej na budowę kościoła i plebanii. 14 maja 1985 r. tymczasową kaplicę, która powstała dzięki ofiarom wiernych, poświęcił bp Mieczysław Jaworski. Budowę plebanii zakończono w 1989 r. Od razu zaczęto gromadzić materiały pod budowę kościoła. Rozpoczęte prace kontynuował następca ks. Macieja Forysia - ks. Jerzy Sikora. Dzięki ofiarom wiernych, którzy z entuzjazmem zabrali się do pracy przy budowie kościoła, wzniesione zostały mury świątyni. Przez czas posługi ks. Sikory świątynia w Oleszkach wypiękniała. Otynkowano i pomalowano wewnętrzne mury, zamontowano okna, nagłośnienie, ułożono marmurową posadzkę. Od 1 grudnia 2003 r. prace kontynuował ks. Bogusław Koper.
Odpust: Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek po oktawie Bożego Ciała
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
I Nieszpory
ze Święta Ofiarowania Pańskiego.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Z racji I soboty miesiąca można dzisiaj sprawować Mszę o Niepokalanym Sercu NMP, s. 103’, prefacja o NMP nr 55-58 (biały).
Można także korzystać ze zbioru formularzy zawartych w księdze Zbiór Mszy o Najświętszej Maryi Pannie, zwłaszcza z formularza Niepokalane Serce NMP, nr 28, s. 127.
Msza o powołania
w parafii Niestachów.
† Stefan Opara 1966
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl