PIOTRKOWICE, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
28-330 Wodzisław, Piotrkowice – Zarzecze nr 27
tel. 576-617-550

liczba mieszkańców: 1 144

Proboszcz:
ks. Mariusz Chmura, mgr teol., ur. 1971 (Proszowice), wyśw. 1996, mian. 2018

Rys historyczny:
Piotrkowic w gminie Wodzisław, ciężko szuka się na mapie, za to ten, kto je odwiedzi, od razu poczuje, że jest w niezwykłym miejscu. Zapiski Długosza i „Monumenta” Theinera sugerują, że wieś i kościół drewniany istniały tu już w 1325 roku. Piotrkowice miały wielu właścicieli. Duże zasługi dla kościoła i okolicy miał zacny ród Linowskich.

Zabytkowy kościół na wzgórzu, otoczony starym parkiem i urokliwe plenery, to wizytówka tej miejscowości. Świątynia w stylu wczesnobarokowym wybudowana została w l. 1677-1682 z fundacji ks. Franciszka Macieja Mularskiego. Świątynia jest jednonawowa z  niższym węższym prezbiterium, zakończonym półkoliście. Poosiada dach dwuspadowy zwieńczony sygnaturką. Obok usytuowana jest niższa dzwonnica. Kościół konsekrował bp Stanisław Szembek w 1690 r. W barokowym ołtarzu głównym – Obraz św. Piotra Apostoła,  w bocznym – otaczany dużym kultem obraz św. Tekli w metalowej zdobionej sukience.  Pięknie przedstawia się także ołtarz z zabytkowym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu wotów. Stacje drogi krzyżowej stanowi czternaście obrazów olejnych. Sklepienia zdobią dekoracje stiukowe, pomiędzy nimi herby znanych rodów związanych z Wodzisławiem i Piotrkowicami. Ściany pokrywają współczesne freski.  Chór muzyczny drewniany wsparty na kolumnach, zdobiony snycerskimi elementami.

Czy wiesz, że…
W kościele jest tablica pamiątkowa poświęcona Stanisławowi Linowskiemu studentowi prawa i agronomii, drużynowemu ZHP, ochotnikowi 201 P. Szwoleżerów zm. w bitwie pod Płońskiem w 1920 r.

W miejscowości działała Towarzystwo Miłośników Piotrkowic, założone w  latach 30-tych XX wieku,  reaktywowane w 1996 r. Dzięki Towarzystwu m.in. odnowiono krzyż nad rzeką Mozgawą i tzw. krzyż choleryczny znajdujący się w lesie. Upamiętnia on ofiary grypy hiszpanki. Odrestaurowano także tablicę pamiątkową w kościele poświęconą pamięci piotrkowiczan poległych w walkach o wolną Ojczyznę w latach 1918-1920.

Nieopodal kościoła stoi zabytkowa figura Matki Bożej z 1869 r.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca