Adres:
32-090 Słomniki, Prandocin nr 54
tel. prob. 12-388-20-09, wik. 12-388-11-51
liczba mieszkańców: 3 267
Proboszcz:
ks. Marian Głowacki, KHW, ur. 1960 (Oleśnica), wyśw. 1986, mian. 2011
Wikariusz:
ks. Krystian Rowiński, mgr teol., ur. 1993 (Grzymałków), wyśw. 2020, mian. 2022
Kaplice:
Januszowice (pw. MB Częstochowskiej)
Muniakowice (pw. MB)
Zagaje (pw. MB Wspomożenia Wiernych)
Rys historyczny:
W XII w. w Prandocinie wybudowany został romański Kościół, który mimo dziejowych burz przetrwał do dnia dzisiejszego. Według zapisków Świątynię ufundował prawdopodobnie protoplasta możnego rodu Odrowążów, komes Prandota Stary, w 1. poł. XII w. Odrowążowie doszli do sławy i znaczenia dzięki licznym nadaniom królewskim. Bolesław Krzywousty, wielki wojownik, w ten sposób odwdzięczał się swoim rycerzom za udział w wyprawach wojennych m.in. na Pomorze. Iwo Odrowąż, kolejny dziedzic Prandocina, ufundował wraz ze swoim stryjecznym bratem Wiesławem w 1222 r. klasztor cystersów w pobliskich Kacicach, uposażając ich także w wieś Prandocin. Kilka lat później, gdy zakon przeniósł się do podkrakowskiej Mogiły, Prandocin należał do dóbr klasztoru. W związku z tym, iż Kościół był wykonany z ciosów kamiennych, z małymi oknami, władcy tych ziem wykorzystywali go do obrony. Wspomina o tym Długosz, dodając, iż Świątynie, np. w Skalbmierzu, i klasztor jędrzejowski również w połowie XIII w. zamieniono w małe warownie, umieszczając tam silną załogę, zaopatrując w broń i żywność. W późniejszych stuleciach ten prosty jednonawowy Kościół przebudowano, a wysoka niegdyś wieża została znacznie obniżona. Świątynia posiada nawę na planie prostokąta, półkolistą apsydę od zachodu i wieżę ponad nią, wzniesione z ciosów. Nieco węższe prezbiterium, gotyckie, zbudowano z cegły w XV w. Ołtarz główny wczesnobarokowy z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Dwa ołtarze boczne – wczesnobarokowe. Remont kościoła i prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 1982–1988. Na terenie parafii znajdują się kaplice: w Januszowicach pw. Matki Bożej Częstochowskiej, przebudowana w latach 1981–1982, w Muniakowicach pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zbudowana w latach 1983–1984 oraz w Zagajach pw. Matki Bożej Królowej, postawiona w latach 1981–1982.
Czy wiesz, że...
Na miejscowym cmentarzu spoczywa ks. Romuald Wiadrowski, powstaniec styczniowy. Ten niezłomny kapłan przez 43 lat był proboszczem w Prandocinie. Gdy przez miejscowość przechodzili strzelcy Józefa Piłsudskiego, ten wyszedł, aby ich pobłogosławić. Oddany lokalnej społeczności, zainicjował budowę szkoły w pobliskim Wężerowie. Złotymi zgłoskami w historii parafii zapisał się także ks. Wincenty Węgrzynowicz, który kultywował polskość w zaborze rosyjskim. Mimo carskiego zakazu księgi parafialne prowadził w języku polskim, za nic mając sobie ówczesne rygorystyczne prawo.
Odpusty: św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca
św. Anny – 26 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl