PSARY, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
29-145 Secemin, Psary nr 14
tel. 664-754-875

liczba mieszkańców: 550

Proboszcz:
ks. Jerzy Zawłocki, mgr teol., ur. 1970 (Kozłów Małogoski), wyśw. 1995, mian. 2016

Rys historyczny:
Pod koniec XIX w. wzniesiono w Psarach, należących do parafii Dzierzgów, parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W 1923 r. postanowiono wybudować kościół. Jednak rozpoczęte prace przerwano, a to z powodu pożaru, który strawił większą część wioski.  Bp August Łosiński dekretem wydanym 6 marca 1928 r. zobowiązał proboszcza dzierzgowskiego do odprawiania Mszy św. w kaplicy w Psarach.

Drugi raz budowę kościoła pw. św. Piotra i Pawła rozpoczęto podczas okupacji niemieckiej w 1943 r. W tym czasie ustanowiono samodzielny ośrodek duszpasterski - rektorat. Kościółek był mały, część była murowana, a część drewniana. Dach pokryty blachą. Pierwsza wizytacja duszpasterska w parafii odbyła się w 1964 r., a dokonał jej bp Edward Muszyński.

8 marca 1976 r. bp Jan Jaroszewicz erygował parafię w Psarach. W 1979 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego, murowanego z cegły. W 1983 r. położono fundamenty pod nowy kościół, który został wybudowany dzięki znacznej pomocy Polonii z Anglii. Pierwsza pasterka w nowym kościele odprawiana została w grudniu 1988 r. Kościół został poświęcony 4 października 1992 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego. W ostatnich latach otwarto nową kaplicę przy kościele, gdzie w miesiącach zimowych odprawiana jest Msza św.

Czy wiesz że...
Około 1770 r. dziedzicem dóbr Psary był Michał Czarnooki, a przeszło sto lat później, od 1876 r., właścicielem Psar był Adolf Stefani, z pochodzenia Niemiec, przybyły do tej miejscowości z Zawiercia. Ponieważ w czasach zaboru carskiego nie wolno było cudzoziemcowi kupić całego majątku, więc na współwłaściciela przybrał sobie Feliksa Jędrusia z Siewierza. Po nabyciu majątku, nowi właściciele przystąpili do parcelacji gruntów. Po osiedleniu się przybyłych tu rolników powstała kolonia Psary.

Mieszkańcy wsi wznieśli w 1888 r. małą kapliczkę krytą gontem. W wieżyczce zawieszono sygnaturkę, a w środku umieszczono ołtarz z obrazem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej. Kapliczką opiekował się właściciel terenu, na którym stanęła – Józef Muca. On to przy pomocy sygnaturki w maju i październiku wzywał wiernych na odmawianie litanii czy różańca, a każdego dnia w południe przypominał o modlitwie Anioł Pański. Od 1916 r. raz w miesiącu, proboszcz parafii Dzieżgów, zaczął odprawiać w kapliczce Mszę św. raz w miesiącu.

Odpusty: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca
Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia