RACŁAWICE, Św. Piotra i Pawła App.

Adres:
32-222 Racławice nr 48
tel. 41-384-40-04

https://parafiaraclawice.pl/

liczba mieszkańców: 2 467

Proboszcz:
ks. Krzysztof Gałecki, ur. 1959 (Giebło – diec. sosnowiecka), wyśw. 1984, mian 1997

Rys historyczny:
Pierwsze wzmianki o parafii pw. św. Piotra i Pawła w Racaławicach pochodzą z 1326 r. Obecny, późnobarokowy wybudowano w 1778 r. Świątynię konsekrował bp Tomasz Kuliński w 1887 r. Świątynię wzniesiono na terenach podmokłych, na obrzeżach miejscowości, gdzie biją źródła.  Tu także stały dawniej dwa pierwsze drewniane kościoły. Pierwszy z nich XIV-wieczny przetrwał 200 lat. Drugi drewniany – spłonął od uderzenia pioruna  w II poł. XVII w.

Obecny o jednej nawie posiada węże prezbiterium. Wnętrze urządzono w stylu rokoko i klasycyzmu. Ozdobą ołtarza głównego z poł. XVIII w. jest młodszy o sto lat obraz Matki Bożej Częstochowskiej, na zasuwie – wizerunek św. Piotra i Pawła Ap. W bocznych ołtarzach obrazy Ukrzyżowania z ok. 1774 r. i Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zachowała się późnobarokowa chrzcielnica i kropielnica. Największą wartość zabytkową  stanowią gotycka figura św. Szczepana  jak i  znajdujący się w bocznym ołtarzu obraz na desce z „Święta rozmowa” – nieznanego artysty. Obok kościoła – drewniana dzwonnica z VIII w. W kościele znajduje się obraz św. Izydora  w nietypowym przebraniu – w krakowskiej sukmanie. Takie wyobrażenie nawiązuje do dawnej  tradycji  żywej w Racławicach – otóż para szła do ślubu w krakowskich strojach. Także gospodarzy składano w trumnie w krakowskich sukmanach.

Czy wiesz, że…
Na Polach Bitewnych w Racławicach stoi krzyż wykonany na wzór tego, który umieścił Styka na Panoramie Racławickiej. Co roku w kwietniu przed pomnikiem Bartosza Głowackiego - chłopskiego bohatera i żołnierza armii powstańczej dowodzonej przez Tadeusza Kościuszkę, organizowane są uroczystości patriotyczne. 4. kwietnia 1794 r. – w  pamiętnym dniu bitwy pod Racławicami kosynierów wzywał do boju dzwon z 1547 r. z kościelnej wieży. Dzwon przetrwał do dziś.

Świeżą tradycją jest kwietniowe Święto Bartoszów i Wojciechów, w które odbywa się wybór „chłopa roku”. Podczas Mszy św. parafianie modlą się w intencji wszystkich rolników, gospodarzy.

Odwiedzający Racławice mogą też zobaczyć piękny park i XIX-wieczny dworek oraz willę Walerego Sławka – premiera II RP.

Odpust: św. Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca