Adres:
26-026 Morawica, Radomice, ul. Żytnia 1
tel. 608-836-771
liczba mieszkańców: 1 367
Proboszcz:
ks. Tomasz Świerczyński, mgr teol., ur 1981 (Małogoszcz), wyśw. 2006, mian. 2023
Kaplice:
Skrzelczyce (pw. św. Antoniego)
Rys historyczny:
15 lutego 1991 r. bp Stanisław Szymecki erygował parafię w Radomicach. Wydzielono ją z parafii Lisów. Wcześniej – w 1989 r. – powstał ośrodek duszpasterski. Budowę kościoła według projektu Waldemara Ordysa rozpoczęto w 1984 r., parafialny cmentarz powstał w 1990 r. Równolegle budowano zakrystię, instalowano dodatkowe okna i ławki, kupowano naczynia liturgiczne – słowem wszystko to, co jest niezbędne dla sprawowania kultu. W 1996 r. zostały poświęcone stacje Drogi Krzyżowej w kościele.
18 lutego 2001 r. – w 10. rocznicę erygowania parafii – kościół poświęcił bp Kazimierz Ryczan, wraz z biskupami pomocniczymi: Mieczysławem Jaworskim i Marianem Florczykiem.
Kościół jest pokryty blachą miedzianą. Wyposażenie wnętrza jest współczesne, stylizowane ludowo. Lipowy ołtarz wykonał rzeźbiarz z Kielc Władysław Trzpiot. Jest to szeroka panoramiczna płaskorzeźba figuralna otaczająca centralnie ustawiony krzyż. Wszystkie przedstawione sceny, m.in. apostołowie i Święta Rodzina, łączą się z elementami lokalnymi – Górami Świętokrzyskimi, ich historią, legendami, sanktuarium na Świętym Krzyżu. W. Trzpiot jest autorem wielu elementów w kościele, np. stacji Drogi Krzyżowej.
Czy wiesz, że…
Ołtarz główny artysta wykonał jako wotum za dobrą żonę.
Poświęcenie kościoła w 2001 r. poprzedziły nietypowo zorganizowane misje parafialne, trwające przez cały rok. Obraz Świętej Rodziny peregrynował po parafii. Odprawiono przy nim 50 Mszy św. u chorych. Odbywały się liczne pielgrzymki do sanktuariów, łączone z całonocnymi adoracjami, a wizytę duszpasterską składali ojcowie misjonarze. Samo poświęcenie poprzedziły tygodniowe rekolekcje oraz symboliczne spisanie na kartkach ludzkich grzechów i zakopanie ich pod ustawionym wtedy krzyżem misyjnym.
Lokalną osobliwość stanowi tzw. Krzyż Pojednania na cmentarzu parafialnym, postawiony w intencji polsko-niemiecko-rosyjskiego pojednania, zaprojektowany przez inż. Głowackiego. To pamiątka walk, które w styczniu 1945 r., rozegrały się na południe od Kielc w okolicach Radomic, Chmielnika i Morawicy – wojska niemieckie wpadły w kocioł, ustawiony przez armię radziecką. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 30 tys. żołnierzy. „Niech ich śmierć napomina zawsze potomność do pojednania” – wzywa inskrypcja.
Odpusty: Świętej Rodziny – ostatnia niedziela roku kalendarzowego (lub 30 grudnia)
św. Antoniego – 13 czerwca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl