Adres:
26-050 Samsonów – Piechotne 19
tel. 609-532-239
liczba mieszkańców: 1 534
Proboszcz:
ks. Ireneusz Jakusik, KKW, ur. 1954 (Bejsce), wyśw. 1979, mian. 2020
Kaplice:
Janaszów (pw. św. Jana Nepomucena)
Rys historyczny:
Do 1974 r. mieszkańcy Samsonowa i okolic należeli do parafii Tumlin i Zagnańsk. Były to znaczne odległości, dlatego z czasem zaczęli myśleć o własnej świątyni. Od 1974 r. gromadzili się co niedziela na Mszy św. w zabytkowej kaplicy św. Jana Nepomucena w Janaszowie. Mimo utrudnień ze strony funkcjonariuszy SB Msze św. przyciągały wielu ludzi. Wkrótce kaplica przestała wystarczać, toteż mieszkańcy postanowili dobudować do kaplicy nową. Prace prowadzono w maju 1975 r. z soboty na niedziele, potajemnie.
W 1976 r. w Janaszowie powstał rektorat. Wkrótce wspólnota rozpoczęła starania o pozwolenie na budowę nowego kościoła. Po wielu perturbacjach z ówczesnymi władzami wojewódzkimi, w końcu wyrażono zgodę na budowę świątyni w Samsonowie Piechotne. W 1977 r. rozpoczęto wznosić mury kościoła. W ołtarzu głównym – na tle utrzymanej w pastelowych kolorach kuli ziemskiej umieszczono duży krzyż z figurą Chrystusa. Z boku – ołtarz ze współczesnym obrazem Wniebowzięcia NMP. Parafia została erygowana 23 grudnia 1981 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego, wydzielono ją z macierzystej parafii w Tumlinie.
Czy wiesz, że…
Samsonów nad rzeką Bobrzą, we wczesnym średniowieczu należał do dóbr archidiecezji gnieźnieńskiej. Z czasem przeszedł na własność biskupów krakowskich. Jego rozwój przypada na wiek XVI i wiąże się z odkryciem w dorzeczu Bobrzy rud żelaza i powstaniem manufaktury z potężnymi piecami do wytopu surowca.
W 1598 r. biskup krakowski Jerzy Radziwiłł sprowadził nad Bobrzę Jana Hieronima Caccia, który założył nowoczesny zakład metalurgiczny.
Za króla Władysława IV w Samsonowie rozpoczęto produkcję artylerii fortecznej. W 1641 r. Jan Gibboni założył zespół wielkopiecowy i przyłączył do niego podobny istniejący w Bobrzy. Wówczas Samsonów wraz z całym przemysłowym kluczem stał się centralnym ośrodkiem produkcji broni dla armii polskiej na długie lata. Wyrabiano tu pancerze, hełmy, szable, groty, rusznice, amunicję artyleryjską i armaty.
W wyniku reform Sejmu Czteroletniego dobra biskupów krakowskich przeszły na rzecz Skarbu Państwa. Nowy kształt rozwojowi ośrodka hutniczego nadał Stanisław Staszic – ojciec polskiego górnictwa i hutnictwa. Dzięki niemu w latach 1818-1822 powstał nowoczesny zakład wielkopiecowy, opalany węglem drzewnym. Nazwano go hutą „Józef” –na cześć ówczesnego namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka. Był on częścią Zagłębia Staropolskiego. „Józef” produkował duże części maszyn, walce kotły, odlewy. Po upadku powstania styczniowego Rosjanie spalili zakład. Wielki piec zaś zniszczono w czasie I wojny światowej. Dziś ruiny obiektu stanowią dużą atrakcję turystyczną regionu.
Odpust: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Kaliksta I, papieża i męczennika (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Wspom. dowolne św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
dziewicach i zakonnikach – nr 74.
Msza o powołania
w parafii Zborówek.
† Stanisław Ratajewicz 1990
† Tadeusz Jarmundowicz 2002
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl