Adres:
28-340 Sędziszów, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 3
tel. 41-381-11-79
liczba mieszkańców: 4 915
Proboszcz:
ks. Jan Kopeć, mgr teol., KHK, ur. 1961 (Biechów), wyśw. 1987, mian. 2020
Wikariusze:
ks. Ariel Szymiczek, mgr lic. teol., ur. 1982 (Pszów – archidiec. katowicka), wyśw. 2010, mian. 2019
ks. Łukasz Bucki, mgr lic. teol., ur. 1988 (Staszów – diec. sandomierska), wyśw. 2014, mian. 2024
Rys historyczny:
To był pierwszy kościół w diecezji pod patronatem św. Brata Alberta, ale zanim go wybudowano Msze św. były odprawiane w zaimprowizowanym do celów liturgicznych tunelu foliowym.
Parafia została erygowana 1 czerwca 1985 r. (wydzielona z macierzystej parafii św. Piotra i św. Pawła w Sędziszowie oraz z parafii św. Marcina w Tarnawie), a już 17 czerwca 1985 r. bp Stanisław Szymecki poświecił nową, wybudowaną w rekordowym tempie kaplicę.
Tunel foliowy zamiast kościoła
Początki starań o parafię to lata 70-te XX w., gdy obok rozwijającej się Fabryki Kotłów „Sefako” i nowego toru Linii Hutniczo-Siarkowej, powstały w Sędziszowie dwa nowe osiedla mieszkaniowe. Potrzebę nowego kościoła w tej części miasteczka dostrzegał proboszcz starego kościoła pw. Piotra i Pawła ks. kan. Stanisław Warchala, który podjął wiele działań w tym kierunku.
Właściwej realizacji tego trudnego wyzwania dokonał ks. Marian Haczyk - nominowany proboszcz nowej parafii. Ten charyzmatyczny kapłan w trudnych latach zmagał się przecież z kryzysem gospodarczym Polski, w której nabycie nawet podstawowych materiałów budowlanych stawało się często wielkim problemem. Warto też podkreślić, że przez wiele lat był on duszpasterzem środowiska kolejarzy, którzy w znacznym stopniu wspierali jego działania i prace przy budowie świątyni.
Początkowo cale życie religijne nowej parafii skupiało się w skromnej, drewnianej kapliczce, do której dostawiono wypożyczony foliowy tunel ogrodniczy. Ten oryginalny kościół funkcjonował rok, był atrakcją dla całej okolicy i dostarczał wielu niezapomnianych przeżyć, do których należała pierwsza Pasterka, sprawowana w tunelu przez Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Projekt kościoła wykonał prof. Józef Gierczak, realizatorami byli inż. Wojciech Leśkiewicz i inż. Leonard Morawski. Kościół budowano od 1989 r. do 2000 r.
W 1992 r. bp Stanisław Szymecki wmurował kamień węgielny, w 1996 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił nowy cmentarz. 29 października 2000 r. odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan w koncelebrze z biskupami współpracownikami: Mieczysławem Jaworskim i Marianem Florczykiem, a także z biskupem Edwardem Białogłowskim z Rzeszowa i biskupem Piotrem Skuchą z Sosnowca.
Współczesne wnętrze
600 m kw. kościoła to nie tylko powierzchnia służąca celom ściśle sakralnym, ale kilka sal użytkowych, konferencyjnych, przeznaczonych do pracy duszpasterskiej.
W świątyni znajduje się wizerunek patrona kościoła – św. Brata Alberta, Matki Bożej Częstochowskiej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także obraz nad głównym wejściem: „Powołani do świętości – Ty też” (autor przedstawił na nim grupę osób Świętych i Błogosławionych, w tym współczesnych, znanych z dzieł miłosierdzia).
Kościół ma nowoczesną bryłę, z dwoma wieżami. Wewnątrz – charakterystyczna, łamana pod różnymi kątami powierzchnia, z marmurową dekoracją ołtarzy, z Panem Jezusem na krzyżu w otoczeniu apostołów w ołtarzu głównym. Kościół jest dobrze doświetlony dzięki przeszklonym górnym partiom i atrium z roślinami.
Czy wiesz, że…
W parafii integruje się środowisko kolejarskie – Sędziszów był niegdyś typowo kolejarskim miasteczkiem.
Przed kościołem w otoczeniu kompozycji drzew i krzewów kilka pomników – Jana Pawła II na 25-lecie pontyfikatu, i – najbardziej charakterystyczny – upamiętniający 150 lat Kolei na Ziemiach Polskich i 110 lat istnienia Parowozowni Stacji Sędziszów, z niespotykanymi dziś starymi semaforami.
Placówka Caritas w Sędziszowie nosi imię ks. Mariana Łuczyka, organizatora Caritas w diecezji kieleckiej i proboszcza w Sędziszowie w latach 1952 - 55, wielkiego orędownika ubogich, nazywanego „sędziszowskim Bratem Albertem”.
Odpust: św. Brata Alberta – 17 czerwca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl