SĘDZISZÓW, Św. Brata Alberta Chmielowskiego

Adres:
28-340 Sędziszów, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 3
tel. 41-381-11-79

liczba mieszkańców: 4 915

Proboszcz:
ks. Jan Kopeć, mgr teol., KHK, ur. 1961 (Biechów), wyśw. 1987, mian. 2020

Wikariusze:
ks. Ariel Szymiczek, mgr lic. teol., ur. 1982 (Pszów – archidiec. katowicka), wyśw. 2010, mian. 2019
ks. Łukasz Bucki, mgr lic. teol., ur. 1988 (Staszów – diec. sandomierska), wyśw. 2014, mian. 2024

Rys historyczny:
To był pierwszy kościół w diecezji pod patronatem św. Brata Alberta, ale zanim go wybudowano Msze św. były odprawiane w zaimprowizowanym do celów liturgicznych tunelu foliowym.

Parafia została erygowana 1 czerwca 1985 r. (wydzielona z macierzystej parafii św. Piotra i św. Pawła w Sędziszowie oraz z parafii św. Marcina w Tarnawie), a już 17 czerwca 1985 r. bp Stanisław Szymecki poświecił nową, wybudowaną w rekordowym tempie kaplicę.

Tunel foliowy zamiast kościoła
Początki starań o parafię to lata 70-te XX w., gdy obok rozwijającej się Fabryki Kotłów „Sefako” i nowego toru Linii Hutniczo-Siarkowej, powstały w Sędziszowie dwa nowe osiedla mieszkaniowe. Potrzebę nowego kościoła w tej części miasteczka dostrzegał proboszcz starego kościoła pw. Piotra i Pawła ks. kan. Stanisław Warchala, który podjął wiele działań w tym kierunku.

Właściwej realizacji tego trudnego wyzwania dokonał ks. Marian Haczyk - nominowany proboszcz nowej parafii. Ten charyzmatyczny kapłan w trudnych latach zmagał się przecież z kryzysem gospodarczym Polski, w której nabycie nawet podstawowych materiałów budowlanych stawało się często wielkim problemem. Warto też podkreślić, że przez wiele lat był on duszpasterzem środowiska kolejarzy, którzy w znacznym stopniu wspierali jego działania i prace przy budowie świątyni.

Początkowo cale życie religijne nowej parafii skupiało się w skromnej, drewnianej kapliczce, do której dostawiono wypożyczony foliowy tunel ogrodniczy. Ten oryginalny kościół funkcjonował rok, był atrakcją dla całej okolicy i dostarczał wielu niezapomnianych przeżyć, do których należała pierwsza Pasterka, sprawowana w tunelu przez Biskupa Kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Projekt kościoła wykonał prof. Józef Gierczak, realizatorami byli inż. Wojciech Leśkiewicz i inż. Leonard Morawski. Kościół budowano od 1989 r. do 2000 r.

W 1992 r. bp Stanisław Szymecki wmurował kamień węgielny, w 1996 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił nowy cmentarz. 29 października 2000 r. odbyła się konsekracja kościoła, której dokonał Biskup Kielecki Kazimierz Ryczan w koncelebrze z biskupami współpracownikami: Mieczysławem Jaworskim i Marianem Florczykiem, a także z biskupem Edwardem Białogłowskim z Rzeszowa i biskupem Piotrem Skuchą z Sosnowca.

Współczesne wnętrze
600 m kw. kościoła to nie tylko powierzchnia służąca celom ściśle sakralnym, ale kilka sal użytkowych, konferencyjnych, przeznaczonych do pracy duszpasterskiej.

W świątyni znajduje się wizerunek patrona kościoła – św. Brata Alberta, Matki Bożej Częstochowskiej, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, a także obraz nad głównym wejściem: „Powołani do świętości – Ty też” (autor przedstawił na nim grupę osób Świętych i Błogosławionych, w tym współczesnych, znanych z dzieł miłosierdzia).

Kościół ma nowoczesną bryłę, z dwoma wieżami. Wewnątrz – charakterystyczna, łamana pod różnymi kątami powierzchnia, z marmurową dekoracją ołtarzy, z Panem Jezusem na krzyżu w otoczeniu apostołów w ołtarzu głównym. Kościół jest dobrze doświetlony dzięki przeszklonym górnym partiom i atrium z roślinami.

Czy wiesz, że…
W parafii integruje się środowisko kolejarskie – Sędziszów był niegdyś typowo kolejarskim miasteczkiem.

Przed kościołem w otoczeniu kompozycji drzew i krzewów kilka pomników – Jana Pawła II na 25-lecie pontyfikatu, i – najbardziej charakterystyczny – upamiętniający 150 lat Kolei na Ziemiach Polskich i 110 lat istnienia Parowozowni Stacji Sędziszów, z niespotykanymi dziś starymi semaforami.

Placówka Caritas w Sędziszowie nosi imię ks. Mariana Łuczyka, organizatora Caritas w diecezji kieleckiej i proboszcza w Sędziszowie w latach 1952 - 55, wielkiego orędownika ubogich, nazywanego „sędziszowskim Bratem Albertem”.

Odpust: św. Brata Alberta – 17 czerwca