Adres:
28-136 Nowy Korczyn, Stary Korczyn nr 66
tel. 41-377-12-49
liczba mieszkańców: 1 082
Proboszcz:
ks. Marek Małczęć, KKW, ur. 1957 (Dobranowice), wyśw. 1982, mian. 2002
Rys historyczny:
Stary Korczyn był znaczącą osadą, znaną już w XI w. O pierwotnym miejskim jego charakterze świadczy specyficzny, zachowany układ ulic. W XIII w. ulokowany był tutaj gród. w 1226 r., żona Leszka Białego Grzymisława urodziła w Starym Korczynie Bolesława Wstydliwego, który w 1257 r. nadał ziemię sądecką swojej żonie Kindze (dziś świętej).
Parafia pw. św. Mikołaja powstała w końcu XI w. lub na początku XII w. Fundatorem gotyckiego kościoła był sam król Kazimierz Wielki. Budowę ukończono w XV w. Zachowały się niektóre gotyckie elementy: prezbiterium ze wspornikami na sklepieniu o motywach roślinnych i dolna część nawy z ciosu z XIV w. Kościół został przebudowany w 1641 r. – dostawiono wtedy dwa przęsła nawy, do prezbiterium – zakrystię. W II poł. XIX w. kościół rozbudowano, przedłużając nawę i dobudowując kaplicę południową. Kościół pokrywa dwuspadowy dach z barokową wieżyczką na sygnaturkę. W 1914 r. świątynia uległa zniszczeniu, ale już w 1920 r. odbudowano ją.
W prezbiterium – zabytkowy krucyfiks rokokowy, po bokach rzeźby św. Jana i Matki Bożej. W mensie ołtarza głównego wmurowano kamienną płytę nagrobną Elżbiety ze Zborowskich Dudyczowej zm. 1601 r. W zabytkowym ołtarzu bocznym – po lewej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Do zakrystii wiedzie barokowy portal. W kaplicy południowej można zobaczyć gotycki krucyfiks z XV w. oraz barokową chrzcielnicę. W kościele znajdują się epitafia m.in.: Józefa Zaborskiego – założyciela kopalni siarki w Czarkowach, Jakuba z Ujścia – rektora Uniwersytetu Krakowskiego zm. w 1649 r. i renesansowe epitafium Antoniego Skorzyckiego, w kształcie popiersia. Warto zobaczyć XVII-wieczny obraz św. Mikołaja – patrona parafii, oraz XVIII- wieczne obrazy św. Anny Samotrzeć i św. Józefa. Obok kościoła stoi dzwonnica z 1920 r. Dzwony ufundowano w 1939 r. w 25. rocznicę walk I Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Czy wiesz, że…
Na cmentarzu parafialnym znajduje się grób weterana powstania 1863 r. Antoniego Schabowskiego.
Wizytówką Starego Korczyna jest parafialna Orkiestra Dęta. Która powstała w 2003 r. Liczy 38 osób: są tu dzieci i młodzież od 12 do 22 roku. kapelmistrzem orkiestry jest Piotr Kliś.
Odpusty: św. Mikołaja – 6 grudnia;
Najświętszego Serca Pana Jezusa – piątek po Oktawie Bożego Ciała
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o NMP
– nr 55-58.
Msza o powołania
w parafii Wierbka.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl