Adres:
29-105 Krasocin, Stojewsko 23
tel. 41-391-77-22
liczba mieszkańców: 1 417
Proboszcz:
ks. Adam Pajda, KHM, ur. 1958 (Książ Wielki), wyśw. 1984, mian. 2024
Kaplice:
Mieczyn (pw. MB Częstochowskiej)
Rys historyczny:
Kościół zbudowano w 1929 r. dla kolonistów niemieckich, którzy opuścili okolicę podczas drugiej wojny światowej. Od 1971 r. świątynia jest miejscem kultu katolickiego, a samodzielna parafia istnieje od 1982 r.
Stojewsko – niegdyś należące do parafii Krasocin – było wioską zamieszkałą przez kolonistów niemieckich, sprowadzonych do pracy przez Hipolita Stojewskiego, właściciela okolicznych dóbr. Niemcy mieszkali także w Karolinowie. W 1929 r. w Stojewsku wybudowali dla siebie kościółek ewangelicki, a nieopodal szkołę prowadzoną przez pastora, w której uczyły się zarówno niemieckie, jak i polskie dzieci. Stosunki między kolonistami, a miejscową ludnością były bardzo dobre i takimi pozostały nawet podczas II wojny światowej. Ale wtedy już pojawiły się konflikty na tle różnic – jedni mieli żywność i broń, drudzy znaleźli się wśród poniżanych i prześladowanych. Koloniści, chcąc stąd wyjechać, część dobytku zostawili pod opieką pracujących u nich Polaków. 28 lipca 1944 r. z posterunku SS we Włoszczowie przybyli żandarmi pod pozorem ochrony pozostawionego przez ich rodaków mienia i otworzyli ogień do Polaków, w większości ludzi przypadkowych. Zginęło wówczas 18 osób, w tym 14-letni chłopiec. W 2002 r. na cmentarzu parafialnym stanął pomnik z ich nazwiskami. 28 lipca jest rokrocznie sprawowana w ich intencji Msza św. w kościele parafialnym.
Czasy powojenne były trudne dla kościoła w Polsce, a co dopiero dla świątyni pozostawionej przez Niemców, która coraz bardziej straszyła opuszczeniem. Na 3 lata kościółek przejęli narodowcy. Parafia z Krasocina pomimo chęci, nie mogła zebrać 52 tys. zł na wykupienie kościoła. Pomogła w tym Polonia z USA.
Kościół w Stojewsku stał się częścią katolickiej parafii w Krasocinie od 1971 r. Wówczas poświęcił go bp Edward Materski. Samodzielny ośrodek duszpasterski – rektorat – został utworzony w 1974 r. Parafia została erygowana 15 kwietnia 1982 r. przez bpa Stanisława Szymeckiego.
Z czasem kościół powiększył się o prezbiterium, zaadaptowane z przylegającej doń starej plebanii i przeszedł gruntowny remont. Jest ocieplony, pokryty nowym dachem, odwodniony, posiada centralne ogrzewanie i wykończenie w boazerii jesionowej. Po powiększeniu kościoła, urządzono na nowo prezbiterium i m.in. zakrystię, odnawiano wnętrze. Wyremontowany i przedłużony kościół poświęcił bp Marian Florczyk 20 czerwca 1998 r. Wyposażenie współczesne. W ołtarzu głównym znajduje się figura patronki – Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, są także figurki Matki Bożej Fatimskiej i Matki Bożej z Lourdes.
Czy wiesz, że…
Na terenie parafii istnieją czynne kaplice: w Mieczynie pw. Matki Bożej Częstochowskiej, którą miejscowa ludność nazywa niekiedy „kościołem filialnym”, z odpustem 26 sierpnia. Ponadto są jeszcze kaplice w Lipiej Górze i Rogalowie.
Do parafii w 2003 r. sprowadzono relikwie św. Siostry Faustyny.
Odpust: NMP Wspomożycielki Wiernych – 24 maja
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl