Adres:
28-131 Solec Zdrój, Świniary 49A
tel. 41-377-62-95
liczba mieszkańców: 920
Proboszcz:
ks. Sławomir Grabiec, mgr teol., KHW, ur. 1966 (Włoszczowa), wyśw. 1993, mian. 2010
Rys historyczny:
Według dziejopisów początki parafii sięgają 1250 r. Niewiele informacji zachowało się jednak do czasów współczesnych. Wiemy, że w 1326 r. plebanem parafii był ks. Mikołaj. Długosz zapisał w swojej „Historia Polonica”: „Jan Grot, bp Krakowski, nadał Kościołowi w Świniarach dziesięcinę z Włosinowic, czyli Włosnowic, w 1346 r. za zgodą swej kapituły”. Pierwsza, większa wzmianka o kościele w Świniarach pochodzi z 1440 r.: „Stał w Świniarach Kościół parafialny, drewniany, którego plebanem był x. Maciej z Błogiego”. Parafii nie ominęła klęska reformacji, kiedy właściciele ziemscy i szlachta przechodzili na protestantyzm. Pod koniec XVI w. tamtejszy dziedzic, Jan Palanowski, wypędziwszy plebana, zagarnął Kościół wraz z uposażeniem. Ciekawą postacią, która w XVII w. dobrze zapisała się w historii parafii, był Michał Zieliński. Długosz podaje, że: „będąc Świeckim i dziedzicem, został duchownym i na lat dwa wziął od władzy duchownej tej parafii komendę”. W tym czasie z dochodów kościelnych i własnych funduszy zbudował nowy Kościół, a także szpital i plebanię. Drewniany Kościół w Świniarach przez wieki stał jedynie na podmurówce. Jego konstrukcja była nietrwała, często dochodziło do pożarów, szczególnie w czasie wojen i na skutek uderzeń pioruna; w 1728 r. od takiego uderzenia spłonęła plebania z pobliskimi zabudowaniami. Pod koniec XIX w. drewniany Kościółek rozbudowano o murowaną kaplicę z przedsionkiem, a w 1902 r. dostawiono zakrystię z przedsionkiem. W prezbiterium Świątyni znajduje się późnobarokowy ołtarz z rokokowymi ornamentami; w jego centrum umieszczono krucyfiks, zaś po bokach – barokowe rzeźby. W nawie głównej po lewej stronie mieści się ołtarz Matki Bożej z obrazem Św. Anny Samotrzeć z początku XVII w. na zasuwie. Po stronie przeciwnej – ołtarz z XVIII w. z wyobrażeniem patrona Świątyni. W kościele uwagę zwraca także XVIII-wieczna ambona oraz kamienna chrzcielnica. W stojącej na parafialnym cmentarzu kaplicy znajduje się ołtarz z obrazem Św. Andrzeja Apostoła.
Czy wiesz, że...
Podczas II wojny Światowej Niemcy złupili Kościół, zrabowali dzwon, spalili plebanię wraz z zabudowaniami gospodarskimi. W 1942 r. proboszczem zniszczonej parafii Świniary został mianowany ks. Jan Olesiński. Wsławił się on tym, że uratował od Śmierci kilkudziesięciu parafian, których prowadzono na rozstrzelanie. Na klęczkach prosił hitlerowców o darowanie im życia. Ks. Olesiński chronił też ludzi z wioski Parchocin przed wywiezieniem do obozów koncentracyjnych i na roboty do Niemiec. Po wojnie ofiarnie pracował przy odbudowie zniszczonego mienia parafialnego. Nie był w tym osamotniony, bowiem kapłańską solidarność okazywali też inni księża, m.in. ks. Paweł Wołoszyn, który będąc już wtedy proboszczem w Wiślicy, ofiarował służący do dnia dzisiejszego dzwon.
Odpust: św. Stanisława – 8 maja
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl