Adres:
26-050 Zagnańsk, Tumlin Węgle nr 7
tel. 41-300-34-10
liczba mieszkańców: 3 280
Proboszcz:
ks. Mariusz Rarak, KHM, mgr teol., ur. 1967 (Międzyrzec Podlaski - diec siedlecka), wyśw. 1995, mian. 2021
Wikariusz:
ks. Konrad Wójcik, mgr teol., ur. 1991 (Wolica-Tokarnia), wyśw. 2019, mian. 2022
Kaplice:
Kołomań (pw. Najświętszego Serca Jezusa)
Rys historyczny:
Tradycja głosi, że w XII w. przez Tumlin przechodził św. Jacek Odrowąż. Chcąc odpocząć, wspiął się na wzniesienie zwane Kościelną Górą. W tym miejscu - jak mówi legenda – postawił drewniany krzyż. Po latach stanął tutaj kościół. Świątynię ufundował w 1599 r., kard. Jerzy Radziwiłł – biskup krakowski i zarządca dóbr królewskich. Powstanie świątyni pw. św. Stanisława wiązało się z odnalezionymi w okolicy (później nazwanej Miedzianą Górą) złożami miedzi i rozwijającym się jej wydobyciem, jak i powstającymi kuźnicami, szlifierniami i odlewniami. Kardynał nakazał wybudować kościół z myślą o licznie osiedlających się tutaj górnikach i hutnikach oraz ich rodzinach. W Tumlinie osiedlali się górnicy, hutnicy oraz przedsiębiorcy przybyli głównie z Włoch i Anglii. Rody te znacznie zasłużyły się dla rozwoju hutnictwa jak i dla tutejszej świątyni. Wśród przybyłych przedsiębiorców byli budowniczy m.in. pieca hutniczego w Bobrzy oraz wielkiego pieca w Samsonowie.
W 1630 r. kościół strawił wielki pożar. Staraniem bpa Kajetana Sołtyka wkrótce go odrestaurowano, a w 1634 r. ponownie konsekrowano. W 1765 r. erygowano tutaj osobną parafię. W latach 1888-1905, w latach 1970-1988 świątynia była odnowiona.
Czy wiesz, że…
Bryła świątyni jest budowlą jednonawową w stylu wczesnobarokowym zamkniętą węższym wielobocznym prezbiterium. Kościół wybudowano z czerwonego piaskowca, wydobywanego w Tumlinie. W ołtarzu głównym, z ok. 1880 r., umieszczony jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na zmianę z obrazami: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Ukrzyżowania. W części górnej ołtarza – obraz św. Stanisława Patrona parafii.
Szczególnym kultem od wieków otaczany jest wizerunek Matki Bożej Śnieżnej w ołtarzu bocznym. Jego historia rysuje się bardzo ciekawie. Jak zapisano w kronice - Madonnę przywieźli ze sobą włoscy hutnicy w 1630 r. Obraz jest wzorowany na słynnym wizerunku Santa Maria Maggiore z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Zdobi go srebrna suknia z pozłacanymi koronami, wykonana z darów wotywnych. Na zasuwie - obraz Stygmatyzacja św. Franciszka.
Po drugiej stronie w ołtarzu bocznym - obraz św. Antoniego (na zmianę z obrazem Nawrócenia św. Marii Magdaleny). Na ścianie południowej, w ołtarzu, widnieją obrazy św. Józefa i św. Barbary (na zmianę z obrazem św. Rozalii).
Niedawne prace restauracyjne pozwoliły na odkrycie jeszcze dwóch innych obrazów, znajdujących się w ołtarzach bocznych.
W Tumlinie istnieją trwałe ślady walki z okupantem. W tutejszych lasach działał oddział partyzancki Kadry Polski Niepodległej "Perkun". Bohaterów upamiętnia tablica pamiątkowa z 1986 r., w przedsionku kościoła.
Kapliczka na Grodowej Górze
Będąc w Tumlinie warto udać się na spacer na Grodową Górę, gdzie znajdują się pozostałości po kamiennych kręgach – dawnym miejscu kultu pogańskiego Słowian. To stąd wydobywano słynny piaskowiec, służący kamieni młyńskich czy wkładów do pieców hutniczych. Znajduje się tutaj kapliczka Przemienienia Pańskiego pochodząca z 1850 r., ufundowana przez Aleksandra Iberszera. W jej wnętrzu znajdował się obraz Przemienienia Pańskiego z 1765 r., obecnie – w kościele w Tumlinie. Pierwsza kapliczka była wybudowana w XVII w – jako wotum mieszkańców za ocalenie od napadu Tatarów w 1240 r., potem Szwedów w 1656 roku.
Odpusty: św. Stanisława – 8 maja
MB Śnieżnej – I niedziela sierpnia
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl