WŁOSZCZOWA, Wniebowzięcia NMP

Proboszcz:
ks. Marcin Rokita, dr teol., KHK, ur. 1983 (Kościelec), wyśw. 2009, mian. 2024

Wikariusze:
ks. Damian Nowak, mgr teol., ur. 1991 (Koniecpol, św. Michała Arch.), wyśw. 2021, mian. 2021
ks. Tomasz Kasprzyk, mgr teol., ur. 1998 (Góry Pińczowskie), wyśw. 2023, mian. 2023

Rezydent:
ks. Zygmunt Pawlik, kap. J. Św., KKM, ur. 1949 (Książ Wielki), wyśw. 1973 - od 2024

Na terenie parafii mieszka:
ks. Marek Książek, mgr lic. teol., ur. 1972 (Włoszczowa), wyśw. 1999

Kapelan Powiatowego Szpitala im. Jana Pawła II i Domu Pomocy Społecznej:
ks. Tomasz Łyko, mgr teol., ur. 1977 (Pełczyska), wyśw. 2002, mian. 2013

Domy zakonne:
Siostry Sercanki
29-100 Włoszczowa, ul. Ogrodowa 15, tel. 41-394-30-86
29-100 Włoszczowa, ul. Koniecpolska 20, tel. 41-394-38-46

Rys historyczny:
Początków miejscowości należy szukać jeszcze w XIV w. W 1389 r. król Władysław Jagiełło za wyjątkowe zasługi nadał wieś Włoszczowa marszałkowi koronnemu Dymitrowi z Goraja. Ten sprzedał osadę Piotrowi z Radomia, kasztelanowi dobrzyńskiemu. W tym czasie istniał tu już Kościół pw. Św. Apostoła Jakuba Większego i Św. Mikołaja Biskupa. Parafia powstała w XIV w. Pierwotna Świątynia drewniana została zamieniona na zbór kalwiński w 2. poł. XVI w., odzyskana w 1632 r. i rozebrana po 1643 r. Posiadająca od 1539 r. prawa miejskie Włoszczowa była prywatnym, ubogim miasteczkiem. W latach 40. XVI w. tutejszy ród Szafrańców i Krezów przeszedł na kalwinizm. Skargi prześladowanych miejscowych katolików docierały nawet do króla Stefana Batorego. Staraniem ks. Toczeńskiego, między 1643 a 1648 r., kalwini opuścili Włoszczowę. Tam, gdzie obecnie stoi włoszczowski Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stanowiący diecezjalne sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin, była uboga, wiejska chata. Tutaj w 1642 r. małej dziewczynce ukazała się Matka Boża w otoczeniu Św. Joachima i Św. Józefa. Zdarzenia te powtarzały się, a kult w miejscu objawień wzrastał. Pleban ks. Jędrzej Strasz Odrowąż spisał historię objawień oraz postanowił uwiecznić ją na obrazie. Po konsultacji z ks. kanonikiem oficjałem Jakubem Chrostkiewiczem sprowadzono z Krakowa obraz nieznanego malarza odpowiadający opisowi objawienia, namalowany na przeł. XVI i XVII w. Dziś obraz znajduje się we wczesnobarokowym ołtarzu głównym. Przedstawia on Maryję Pannę z Dzieciątkiem stojącą na kuli ziemskiej i depczącą węża, trzymającego jabłko w paszczy. Obok unoszą się dwaj aniołowie. Na dole klęczą Św. Joachim i Św. Józef. W 2. poł. XVII w. obraz udekorowano suknią srebrną, częściowo złoconą, a potem opatrzono wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus koronami. W 2007 r. obraz ukoronowano papieskimi diademami. W 1648 r., po zbadaniu sprawy przez prymasa Łubieńskiego, została wzniesiona i konsekrowana kaplica. Z czasem ją powiększono. Świątynię budowano etapami w XVII w. Ma ona charakter barokowy z neobarokową wieżą zegarową z 2. poł. XIX w. Do nawy głównej kościoła przylegają dwie kaplice. We wnętrzu znajduje się nagrobek kolatora Świątyni Mikołaja Małachowskiego, zm. w 1787 r., oraz XVII-wieczny obraz Św. Jana Kantego. W 1812 r. Kościół ucierpiał podczas pożaru miasta. Ciężkie chwile przeżyła Włoszczowa zwłaszcza w XIX w. Staraniem ks. Walentego Henna, ale przede wszystkim ks. dziekana Grzegorza Augustynika rozbudowano Kościół.

Czy wiesz, że...
Na cmentarzu grzebalnym znajduje się Kościół pw. Wszystkich Świętych, wzniesiony w 1786 r. z fundacji Ewy z Mącińskich Małachowskiej. W rynku stoi figura Św. Floriana z 1821 r. – w tym miejscu miał znajdować się pierwszy Kościół. Dwa km od miasta jest wzgórze z figurą Św. Floriana. We wczesnym Średniowieczu było tutaj grodzisko. W pobliżu kościoła znajduje się symboliczny grób z prochami gen. Okulickiego – dowódcy AK, którego zgrupowanie podejmowało na tym terenie ostatnie walki.

W starej plebanii mieści się Izba Pamięci. W pierwszej sali zgromadzone zostały zabytkowe ornaty i wota. Druga poświęcona jest ks. bp. Mieczysławowi Jaworskiemu, związanemu z ziemią włoszczowską. W trzecim pomieszczeniu zebrano pamiątki dotyczące strajku w obronie krzyża w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszczowie, który miał miejsce 3–16 grudnia 1984 r. W 10. rocznicę tych wydarzeń krzyż został przeniesiony do kościoła i zawieszony w nawie bocznej.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia
poniedziałek po Uroczystości Trójcy Świętej