Adres:
32-107 Radziemice, Wrocimowice 56
tel. 41-384-40-56
liczba mieszkańców: 1 085
Proboszcz:
ks. Ryszard Witek, KHW, ur. 1957 (Giebło – diec. sosnowiecka), wyśw. 1983, mian. 1998
Rys historyczny:
Osada Wrocimowice ze Średniowiecznymi korzeniami, o której wspominają źródła kronikarskie Długosza, Ściśle splotła swoje losy z zakonem miechowitów. Ze wzgórza we Wrocimowicach zaś, na którym stoi Świątynia parafialna Św. Andrzeja Apostoła, rozciąga się piękna panorama na Racławice – historyczne miejsce zwycięstwa Tadeusza Kościuszki w 1794 r. O bitwie przypominają także mogiły kosynierów na miejscowym cmentarzu. Pierwsze informacje o parafii i kościele pochodzą z 1326 r. Drugi Kościół – jak informują niektóre źródła – wybudował (jako wotum za zwycięstwo w wielkiej bitwie pod Grunwaldem króla polskiego) miejscowy dziedzic Marcin Wrocimowski herbu Półkozic, chorąży krakowski. Rozwój parafii związany jest z datą 1593 r., kiedy to Mikołaj Koryciński, właściciel Wrocimowic, przekazał je kard. Andrzejowi Batoremu, administratorowi biskupstwa warmińskiego i prepozytowi miechowitów. Osada przeszła pod zarząd miechowitów, którzy wybudowali tu swój dwór i budynki parafialne. Miejscowa parafia musiała być ważna dla zakonu, skoro długie lata, aż do 1742 r., proboszczem był tu ks. Dembian Dembiński, doktor filozofii i doradca Kapituły Generalnej Miechowitów. Jego następca, Paweł Józef Zaczyński, podjął decyzję o wybudowaniu nowej większej i okazalszej Świątyni. W 1748 r. ks. dr Jakub Radliński rozpoczął budowę, która trwała do 1756 r. W 1887 r. bp Tomasz Kuliński poświęcił Świątynię. Orientowany Kościół zbudowany został na planie prostokąta, a jego nawę główną budują cztery przęsła. W głównym rokokowym ołtarzu umieszczono obrazy z XIX w.: Wniebowstąpienia Pana Jezusa oraz patrona parafii Św. Andrzeja. Po przeciwnej stronie – wizerunek Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Przemienienia Pańskiego. Na transepcie ołtarz Męki Pańskiej z wizerunkiem Św. Jana Kantego na zasuwie, oraz ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej z obrazem z XV w. Boczne rokokowe ołtarze powstały w 2. poł. XVIII w. Znajdują się w nich obrazy Św. Jana Chrzciciela i Św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Zabytkową wartość przedstawia także krucyfiks, rokokowa ambona i konfesjonały. W latach 1977–1994 przeprowadzono generalny remont kościoła i prace konserwatorskie.
Czy wiesz, że...
Marcin herbu Półkozic, zmarły w 1442 r. chorąży krakowski, wsławił się udziałem w bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. W czasie bitwy ocalił chorągiew króla polskiego, którą chcieli zdobyć Krzyżacy, nacierający na Jagiełłę. O fakcie tym wspominali zarówno Józef Ignacy Kraszewski, jak i Henryk Sienkiewicz. Do dziś o bohaterstwie Marcina przypomina krzyż, który ustawiono na wzgórzu za kościołem, w miejscu, gdzie kiedyś stał jego dwór.
Odpusty: Św. Andrzeja Apostoła – 30 listopada
MB Szkaplerznej – 16 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl