ŻARNOWIEC, Narodzenia NMP

Adres:
42-439 Żarnowiec, ul. Kościelna 4
tel. 32-644-90-45

liczba mieszkańców: 1 808

Proboszcz:
ks. Adolf Drożyński, mgr teol., KHW, ur. 1961 (Sułoszowa – diec. sosnowiecka), wyśw. 1987, mian. 2007

Kaplice:
Koryczany (pw. MB Fatimskiej)

Rys historyczny:
Powstanie kościoła Narodzenia NMP w Żarnowcu wiąże się osobą Kazimierza Wielkiego i latami 1323-1340. Był to drugi kościół w parafii. Pierwszy znajdował się w Żarnowcu Starym, oddalonym 3 km który przyjął później nazwę Łany Wielkie.

Kościół Narodzenia NMP w Żarnowcu spłonął w 1528 r., został odbudowany staraniem Krzysztofa Szydłowskiego. Gruntowną renowację przeszedł w 1910 r. W 1979 r. odnowiono wnętrze świątyni. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.  Boczne ołtarze po obu stronach nawy zdobią obrazy – Najświętszego Serca Jezusa oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ołtarze otaczają rzeźbione figury świętych i anioły.

W XVI wieku Kazimierz Wielki, ulokował Żarnowiec na prawie magdeburskim. Wybudował zamek i kościół Narodzenia NMP. Tutaj przetrzymywał swoją żonę Adelajdę. Żarnowiec był przez długie  lata ośrodkiem administracji terytorialnej. W XIII w. posiadał karczmy, stację celną leżącą na ważnym trakcie z Krakowa do Wielkopolski. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone przez Szwedów w 1655 r.

Czy wiesz, że…
Z Żarnowcem związany był bł. ks. Maksymilian Binkiewicz. zamordowany przez hitlerowców w obozie koncentracyjnym w Dachau 24 czerwca 1942 r., zaliczony przez papieża Jana Pawła II w poczet błogosławionych w gronie 108 męczenników II wojny światowej 13 czerwca 1999 r. W miejscu, gdzie kiedyś wychowywał się i mieszkał przyszły ks. Binkiewicz wybudowano kapliczkę.

Na terenie parafii Żarnowiec mieszkają i tworzą rzeźbiarze ludowi. P. Antoni Toborowicz swoje prace prezentuje w prywatnej Galerii i Muzeum Kapliczek i Krzyży.

26 grudnia 1812 r. zmarł w Żarnowcu będąc w podróży – Joel Barlow – poeta, filozof, polityk i dyplomata. Minister Pełnomocny Stanów Zjednoczonych Ameryki przy Cesarzu Napoleonie. Pochowany został na cmentarzu przykościelnym. 

Odpusty: Narodzenia NMP – 8 września
św. Jakuba Apostoła – 25 lipca