Adres:
32-100 Proszowice, Żębocin nr 61
tel. 12-386-00-53, 605-535-514
liczba mieszkańców: 1 300
Proboszcz:
ks. Krzysztof Olszewski, mgr teol., ur. 1962 (Siemianowice Śląskie - Michałkowice – archidiec. katowicka), wyśw. 1987, mian. 2003
Rys historyczny:
Być może parafia istniała już w XI w., gdyż według niektórych hipotez Stanisław ze Szczepanowa miał być jej proboszczem, a miejscowe legendy zapisane w kronice parafialnej powstały zapewne w nawiązaniu do konfliktu bpa Stanisława ze Szczepanowa z królem Bolesławem Śmiałym i towarzyszących im społecznych emocji.
Historia w cieniu św. Stanisława
Kościół stał już na pewno w Żębocinie w poł. XIII w. Są w nim ze czcią przechowywane relikwie Stanisława ze Szczepanowa. Kościół zbudowany na wzgórzu, jest gotycki, murowany, jednonawowy, o kwadratowym prezbiterium i szerszej prostokątnej nawie. Badania potwierdziły, że stanowił część warowni królewskiej – dostęp doń był możliwy tylko z jednej strony – a zatem w sposób naturalny został zbudowany na sposób przypominający warownię. Podczas prac archeologicznych pod kościołem odkryto piwnicę średniowieczną.
W 1326 r. parafia żębocińska należała do dekanatu pleszewskiego. W 1475 r. Długosz wymienia „Zamboczin” z kościołem i parafią, która pobiera dziesięcinę w pobliskiej Kowali. W 1595 r. Żębocin znalazł się w dekanacie proszowickim. Wizytacja biskupia z końca XVI w. odnotowuje murowany kościół parafialny pw. św. Stanisława i św. Małgorzaty. Świątynię remontowano i przebudowano pomiędzy 1757 a 1783 r., z tego okresu pochodzi obecna fasada, barokowy hełm wieży oraz wystrój wnętrza kościoła.
W swej długiej historii kościół był kilkakrotnie przebudowywany, ale we fragmentach pozostał nietknięty – część budulca pochodzi z XIII wieku.
Kościół był konsekrowany 14 grudnia 1614 r. przez biskupa krakowskiego Waleriana Łubieńskiego. Obok kościoła znajduje się dzwonnica barokowa w tzw. typie włoskim, z 1776 r. Kościół jest otoczony drzewostanem lip, niektóre przypuszczalnie posadzono w końcu XVIII w.
Wnętrze bogate w zabytki
Ołtarz główny, dwa boczne i ambona – późnobarokowe z II poł. XVIII w. Główny przedstawia św. Małgorzatę, współpatronkę kościoła oraz scenę Ukrzyżowania. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Stanisława, patrona kościoła. Zachowane wota świadczą o dawnych tradycjach szczególnego kultu tych obrazów.
Wyposażenie kościoła jest w ogólności bardzo bogate, stanowią je m.in. gotycka figura św. Anny Samotrzeciej z około 1380 r., drzwi gotyckie w kruchcie z XV w. , figura Matki Bożej Bolesnej, prawdopodobnie ze szkoły Wita Stwosza, kobierzec sułtana tureckiego z bitwy pod Wiedniem, krucyfiks gotycki z końca XV w., chrzcielnica z XVI w., obrazy z wizerunkami świętych z XVI-XVIII w., monstrancje i kielichy barokowe, ornaty z XVII/XVIII w.
Czy wiesz, że…
Wg jednej z hipotez – św. Stanisław ze Szczepanowa miał być proboszczem w Żębocinie i właśnie tutaj mógł się rozpocząć jego konflikt z Bolesławem Śmiałym, gdyż to niewierne żony miejscowych wielmożów i wojów miał król pokarać.
Ks. Stanisław Podolski, proboszcz w Żębocinie, w 1889 r. zostawił następującą pisemną informację: „Podanie niesie, że reszta pnia przechowywana w izdebce, zwanej Małgorzaty izdebką – jest z drzewa, które miał własną swą ręką sadzić ks. Stanisław Szczepanowski, Biskup i Męczennik. Drzewa tego w dawnych czasach używano jako lekarstwa przeciw febrze”.
Ks. Jan Wiśniewski w swojej monografii z 1917 r. („Dekanat Miechowski”, s. 285) pisze m.in.: „Jest tradycja, że kościół tutejszy powstał w 1050 roku, że św. Stanisław był przy nim proboszczem, że sadził przy nim lipy”.
Mur otaczający kościół (pierwotnie i cmentarz przykościelny, zlikwidowany w II poł. XIX wieku) – o charakterze obronnym z XIII w., przebudowany w XVIII w., później częściowo rozebrany dla udostępnienia budowli.
Odpusty: św. Stanisława BM – 8 maja
św. Małgorzaty Antiocheńskiej - niedziela po 13 lipca
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Zaleca się
I Modlitwę Eucharystyczną.
Msza o powołania
w parafii Kurzelów.
† Mieczysław Bialik 2008
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl