Wasi dziadowie fundując figurę św. Rocha wyrazili wdzięczność Bogu – mówił w niedzielę, 16 sierpnia 2020 r. bp Andrzej Kaleta w Kazimierzy Wielkiej podczas obchodzonej po raz pierwszy patronalnej uroczystości ku czci św. Rocha, ustanowionego w 2020 r. decyzją Stolicy Apostolskiej patronem miasta. Eucharystia dziękczynna miała miejsce w kazimierskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, po której odbyła się część artystyczna, ze spektaklem przypominającym dzieje świętego.
Części religijnej przewodniczył bp Andrzej Kaleta. W homilii, nawiązując do lekcji wiary, jakiej wierzącym udziela wciąż ewangeliczna kobieta kananejska, przypomniał dzieje św. Rocha i okoliczności jego związków z Kazimierzą Wielką, datowane od połowy XIX wieku.
– Historia ta wiąże się z epidemią cholery w 1848 r. na ziemiach polskich (…). Jak zapisano w waszych kronikach, nie było domu, w którym ktoś by nie umarł – mówił biskup. – W 1852 r. ze składek parafialnych zakupiono i postawiono figurę św. Rocha – przypomniał bp Kaleta, nazywając ten fakt „aktem wiary i wdzięczności Bogu”. Nawiązując do współczesnych zagrożeń ideologicznych i destrukcji rodziny zauważył: – Wasi ojcowie uczą, byśmy nie pozwolili zepchnąć Boga na margines życia społecznego, abyśmy wytrwali w modlitwie w obliczu współczesnych presji ideologicznych.
Podkreślił, że Jezus zwraca uwagę na naszą modlitwę i wiarę oraz chce, abyśmy przychodzili do niego, jak kobieta kananejska. – Kananejka nas zadziwia, bo nawet na moment nie traci wiary w niego. Przykłady takiej wiary zapadają w pamięć – podkreślał bp Kaleta. Zaznaczył także, że jej wyrazem są m.in. figury, kapliczki i krzyże przydrożne obecne w polskim krajobrazie, tak jak kazimierska figura św. Rocha. W swojej homilii biskup przypomniał także historię patrona miasta.
Św. Roch żył w XIV w. we Francji, przyszedł na świat w zamożnej rodzinie, wcześnie został sierotą. We włoskiej Toskanii niósł pomoc chorym na dżumę, a tradycja głosi, że uzdrawiał ich znakiem krzyża. Gdy sam zaraził się, pożywienie przynosił mu wierny pies. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) przez dym z ognisk przepędzano bydło i kropiono je wodą święconą.
Starania o uczynienie św. Rocha patronem Kazimierzy Wielkiej trwały od 2017 r. Figura św. Rocha z psem u stóp czuwała nad miastem do lat 60. ubiegłego wieku. Decyzją ówczesnych władz została usunięta i za sprawą miejscowego proboszcza trafiła na cmentarz parafialny. Obelisk ma ponad 165 lat, wymagał renowacji, a ostatnia lokalizacja nie sprzyjała rozwojowi kultu. Decyzję o konserwacji obelisku i przywrócenie na dawne miejsce podjęły wspólnie gmina i parafia. Św. Roch stanął w centrum przy rondzie, naprzeciw kazimierskiej baszty.
Inicjatywa, związana z kultem kilkusetletniej figury św. Rocha, przywrócenia jej na dawne miejsce w centrum miasta, połączona była ze zbieraniem podpisów i przygotowaniem stosownych dokumentów, we współpracy z kurią biskupią w Kielcach i po akceptacji bp. Jana Piotrowskiego.
Radzie Miasta i Gminy przedłożony został projekt uchwały, pod która podpisało się ponad 600 osób. Uchwałę intencyjną w tej sprawie kazimierscy radni podjęli na sesji w marcu 2018 r. Dekret zatwierdzający wybór patrona wydała w maju 2020 r. watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
tekst za: ekai.pl
>> Św. Roch patronem Kazimierzy Wielkiej
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl