Październikowe czuwanie ku czci św. Kingi w Nowym Korczynie

We wtorek, 1 października 2024 r., odbyło się po raz 92 Czuwanie w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi w Nowym Korczynie.

O godzinie 17.00 rozpoczęliśmy Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, pielgrzymi przystąpili także do sakramentu pokuty i pojednania. Podczas Adoracji śpiewaliśmy pieśni na cześć naszej Patronki, św. Kingi.

W modlitwie różańcowej, którą prowadziły dzieci, powierzaliśmy Najświętszej Maryi Pannie wszystkie nasze intencje, szczególnie dzieci, młodzież, nauczycieli, wychowawców, katechetów i rodziców.

W Ewangelii, odczytanej podczas Eucharystii usłyszeliśmy słowa: „Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców.” (Łk 9, 51-52). Ewangelista dla wyrażenia nieodwołalnego postanowienia Jezusa, aby kroczyć do Jerozolimy, używa wyrażenia, które dosłownie brzmi: „wtedy utwardził swoją twarz, aby pójść do Jeruzalem”. Łukasz pokazuje nam stopniowo oblicze Jezusa, który jest drogą prowadzącą do Ojca. Ta przemieniona twarz, której wygląd „zmienił się” i stał się inny od każdego innego, staje się teraz twarda. Odmienność Jezusa leży bowiem w posłuszeństwie miłości do Ojca, jego inność w mocy jego łagodności, jego twardość w czułości bezwarunkowej, która prowadzi Go do oddania się braciom. „Utwardzenie się” Jezusa jest dokładnie przeciwstawione zatwardziałości naszego serca. Jerozolima jest celem życia Jezusa. Jest On pielgrzymem który z każdego zakątka zatracenia, gdzie dotarł do braci, powraca do domu Ojca. Jego droga rozpoczyna się w Samarii i jest posłannictwem „Samarytanina”, przyjściem między nas by nas zbawić. Wszystkie Jego spotkania z braćmi objawiać będą stopniowo twarz Syna miłosiernego Ojca (por. Łk 6. 36). Jednakże już odtąd podany jest fundamentalny rys tej twarzy, którym jest posłuszeństwo miłości przeciwstawione lękliwemu nieposłuszeństwu Adama. Jezus nawiązuje do proroctwa z Ml 3, 1nn, gdzie jest mowa o aniele wysłanym przed Panem, aby przygotował dzień Pański, czyli ostateczny dzień sądu i zbawienia. Uczniowie, jak Jan Chrzciciel (Łk 1, 76), są posłani przed Nim, aby przygotować Mu przyjęcie. Jest to cel każdego apostolstwa. „Ten, który ma przyjść” przychodzi wszędzie, gdzie przyjęte zostało zapowiadające Go Słowo i człowiek dołącza się do Jego drogi. Liturgię Słowa przygotowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej.

Naszą modlitwę w Sanktuarium zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim, łącząc się duchowo z pielgrzymami, którzy nawiedzają Jasnogórskie Sanktuarium.

Uczestnicy otrzymali także kolejny, 54 numer pisma wydawanego w naszym Sanktuarium – „Szczypta Soli”. Jest również dostępny nowy śpiewnik, wydany z okazji 25-lecia Kanonizacji Świętej Kingi pt. „Patronka Miasta Święta Kinga”, w którym znajdziemy teksty i zapis nutowy pieśni na cześć Świętej Kingi, którymi modlimy się podczas czuwań i uroczystości w Nowym Korczynie.

Serdecznie zapraszam na kolejne Czuwanie ku czci naszej Patronki, we wtorek, 5 listopada 2024 r. w kościele św. Stanisława, Biskupa i Męczennika czyli w Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Kingi.

ks. Paweł Majewski
KUSTOSZ DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM ŚWIĘTEJ KINGI W NOWYM KORCZYNIE

Foto: Ligia Płonka