Październikowe czuwanie u Matki Bożej Szczaworyskiej

W środę, 9  października  2024 r. o godz. 17.30 rozpoczęło się ostatnie w tym roku czuwanie maryjne w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Pielgrzymi i parafianie przynieśli  do kościoła wianki i dużo kwiatów.

Podczas odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej  odśpiewano pieśń poświęconą Matce Bożej Szczaworyskiej. Następnie ks. kanonik Stanisław Kondrak powitał wszystkich pielgrzymów i parafian ciepłymi słowami: „Witam was w Domu Bożej Łaski. Witam Was gorąco i serdecznie; bo tu w tym miejscu, znajdujemy miłość i matczyne ciepło, tutaj nasza Matka wysłucha, pocieszy i przyniesie ukojenie naszym sercom. Zawsze tu jest i czeka na nas”.

Następnie odśpiewany został psalm. W czasie wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu odśpiewano Litanię Loretańską. Ksiądz Proboszcz  odczytał Akt zawierzenia  Matce Bożej. Można był skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

Po nabożeństwie maryjnym wszyscy licznie przybyli pielgrzymi i parafianie z różańcami w rękach, udali się na „dróżki”. Kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej nieśli nasi Rycerze Kolumba, towarzyszyli im zaprzyjaźnieni Rycerze Kolumba z Chmielnika. W czasie „dróżek” została odmówiona część światła różańca, którą poprowadziła Róża Różańcowa z Błońca. Matce Bożej Różańcowej powierzono wypisane intencje, prośby i podziękowania.

Przed Mszą św. wystąpili uczniowie ze szkoły w Stopnicy, przygotowani przez panią Anitę Brudek. Zagrali i zaśpiewali pieśni poświęcone Matce Bożej. Odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego w osobistych intencjach .

O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez 12 księży. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kan. Stanisław Król. W czasie homilii odwołał się do Ewangelii św. Mateusza o talentach, które Pan dzieli między swoje sługi. Ks. Król podkreślił, że mamy dbać, bardzo dbać o swoje „talenty” otrzymane od Pana Boga, mamy je pomnażać, a nie zakopywać. Bóg każdemu udziela obficie, na miarę jego możliwości.

Ks. Stanisław Król, nawiązując  do słów ks. Stanisława Kondraka wypowiedzianych na powitanie, dodał, że „jesteśmy w Domu Matki, Matki Jezusa Chrystusa i naszej Matki. Matka Boża ogarnia sercem wszystkie swoje dzieci, zostańmy pod jej sercem razem z jej synem. Dzisiaj bardzo potrzebujemy Jezusa i wiary. Nie traćmy wiary, czerpmy z niej siłę”.

Po błogosławieństwie, a przed Apelem Jasnogórskim ks. proboszcz Stanisław Kondrak zaprosił wszystkich na czuwanie maryjne 14 maja 2025 r. Będzie to spotkanie szczególne, bo przypadające przed koronacją Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu. Prosił wszystkich o modlitwę za wstawiennictwem Matki Bożej Różańcowej, o szczęśliwe dotrwanie do Koronacji, która będzie miała miejsce w dniu 7 czerwca 2025 r.

Ks. Proboszcz podziękował wszystkim pielgrzymom, księżom, parafianom, Rycerzom Kolumba, Różom Różańcowym za wspólne modlitewne spotkania, które odbywały się od maja. Podziękował Ani Gunia dbającej o oprawę czuwań różańcowych, kościelnemu Markowi, organiście  Piotrowi, pani Mirce i jej ekipie za pyszności, a także mnie za comiesięczne relacje. Następnie zaprosił wszystkich obecnych do Sali Rycerskiej na wspólny posiłek, który ma rumieniec rodziny pielgrzymkowej.

Po Apelu Jasnogórskim wszyscy obecni na czuwaniu udali się w procesji za ołtarz główny i oddali należną cześć  relikwiom świętym znajdującym się w mensie ołtarza.

Celina Płonka