Piekoszów: bp Florczyk na opłatku z niepełnosprawnymi

W Diecezjalnym Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie bp Marian Florczyk spotkał się 22 grudnia 2014 r. na Mszy św. i Wieczerzy wigilijnej ze środowiskiem osób ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej na terenie placówki. Koncelebrowali ją bp Marian Florczyk i ks. Jan Jagiełka – dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

Bp Florczyk modlił się o niepełnosprawnych, o siły i łaski dla nich i ich rodzin. W homilii mówił o istocie integracji. Podkreślił, że Pan Bóg chce się integrować z każdym człowiekiem, czego najgłębszym wyrazem było posłanie na ziemię Syna Bożego, aby dzielił cierpienia i dolę ludzką.

Po Mszy św. odbyła się tradycyjna wieczerza wigilijna, z błogosławieństwem biskupa Florczyka, łamaniem się opłatkiem i śpiewem kolęd.

Tego typu spotkanie odbywa się w Piekoszowie od kilku lat, a wcześniej przez kilkanaście lat niepełnosprawni ze stowarzyszenia spotykali się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Inicjatorką spotkań i działań na rzecz niepełnosprawnych jest art. plastyk Krystyna Ściwiarska, która w 1990 r. założyła pierwszy w regionie Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, przekształcony w 1994 r. w Świętokrzyskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Młodzież i dorośli otrzymują tam wsparcie i opiekę, uczą się także tam rozwijać swoje talenty: literackie, muzyczne, a przede wszystkim – plastyczne.

Krystyna Ściwiarska kładzie nacisk na rodzinny i religijny charakter spotkań. W roczny harmonogram pracy środowiska wpisane jest kilka stałych elementów: tzw. „majówka z Księdzem Biskupem”, wiosenny plener nad Wierną i wystawy poplenerowe, w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych - turnusy wakacyjne w górach lub nad morzem, pielgrzymki do wybranych sanktuariów, wernisaże najbardziej utalentowanej grupy, która zdobyła uznanie także poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych, spotkania bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Stowarzyszenie zrzesza ok 200 osób. Mieszkają one w Kielcach i kilku okolicznych gminach, przeważnie z terenu Gór Świętokrzyskich.

dziar
tekst za: www.ekai.pl