Pielgrzymi dotarli na Święty Krzyż

Za nami 22. Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2021”. Do sanktuarium dotarło prawie czterystu pątników. Wydarzenie zakończyła uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.

Ten rok był powrotem do tradycyjnej formuły rajdu po zeszłorocznej, symbolicznej edycji. Pielgrzymi mogli wybierać spośród sześciu tras o różnym dystansie i poziomie trudności. Zdecydowanie najwięcej kilometrów w drodze na Święty Krzyż musieli pokonać ci, którzy zdecydowali się pójść „Mocarnym Szlakiem” z samych Kielc.

Jedną z tras przeszli m.in. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. – W tym roku było dość trudno, ze względu na pogodę, ale udało się dojść już po raz kolejny. Cieszę się, bo to zawsze bardzo fajny czas. Za rok też z pewnością się wybierzemy – mówiła Karolina, uczennica klasy szóstej.

Młode osoby z gminy Charsznica prowadziła zaś do świętokrzyskiego Sanktuarium Grażyna Dziółko. – Szliśmy trasą rodzinną z Huty Szklanej. Było bardzo przyjemnie, spokojnie i wśród przyrody – podkreślała.

Uroczystą Eucharystię poprzedziła ceremonia wręczenia pamiątkowych wyróżnień, w tym Odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich”. – Podtrzymujemy tę tradycję i w tym roku odznaczamy osoby, które zdobyły 28 szczytów naszych gór – tłumaczy komandor rajdu – Iwona Baran.

Wszystkich uczestników rajdu zgromadziła razem uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Pielgrzymów powitał Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. – Ta wędrówka, choćby miała wymiary turystyczne, to jednak zawsze pielgrzymka. Przyszliście do Sanktuarium, gdzie głos Pana Boga rozlega się donośnie i głośno – mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Homilię w trakcie Eucharystii wygłosił Biskup Kielecki Jan Piotrowski. – Wędrowanie z Bogiem, poprzez życie ma sens. Dla nas cieszących się łaską wiary, może jeszcze niewystarczająco dojrzałej we wspólnocie Kościoła katolickiego jest wtedy sensowny, kiedy szansę widzimy w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu, a w Nim największy dar Jego miłości jakim jest Eucharystia – tłumaczył Pasterz Kościoła kieleckiego.

tekst za: em.kielce.pl

>> Homilia Biskupa Kieleckiego i galeria zdjęć