Mszą św. na placu kościelnym obok Bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy zainaugurowana została XXXVII Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Dzisiaj rano pątnicy wyruszyli na szlak.
W niedzielę, 5 sierpnia 2018 r. od godz. 15.00 wierni uczestniczący w pielgrzymce gromadzili się przy wiślickiej kolegiacie i zapisywali do poszczególnych grup. – „Pielgrzymka jest dla mnie niesamowitym przeżyciem. Dla mnie rok trwa od pielgrzymki do pielgrzymki. To, że spotykamy się akurat tutaj, jest niezwykle symboliczne. To właściwie dzień „przedpielgrzymkowy”, ale powoli wchodzimy w ten wspaniały klimat wędrówki do Maryi” – tłumaczyła Aneta Węgrzyn z parafii w Łopusznie, która po raz 9 bierze udział w pielgrzymce.
Przy Bazylice pątnicy mogli zapoznać się z wystawą „Księga Psalmów Świętokrzyskich”, która przedstawia Wiślicę, Kielce i Święty Krzyż – miejsca szczególne dla naszego regionu. Jej pomysłodawcą jest Krzysztof Tworogowski z Urzędu Miasta Kielce.
Trzy godziny później odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Mirosław Gucwa, biskup diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej, pochodzący z diecezji tarnowskiej. W swojej homilii opowiedział wiernym szereg dramatycznych historii z miejsca, gdzie sprawuje posługę biskupią. – „Dwa lata temu pojechałem do jednej z parafii, kilka dni po ataku rebeliantów. Zabili oni dwie dziewczyny. Weszli również do mieszkania kapucyna z Krakowa. Torturowali go, ale zobaczyli u niego sprzęt elektroniczny, więc zabrali to wszystko i nic mu nie zrobili. Do dziś w jego pokoju widać ślady po kulach. Zbrodniarze przestrzelili nawet wizerunek św. Jana Pawła II. Ludzie ukrywali się, ich domy zostały okradzione. W sobotę wieczorem wrócili do domu, w niedzielę była Msza św., w której uczestniczyli ludzie, którzy stracili właściwie wszystko. Po niej chórzyści zaczęli śpiewać i radować się. A śpiewali piosenkę „Moje serce przepełnione jest radością”. Stracili wszystko, ale potrafili cieszyć się ze spotkania z Chrystusem i drugim człowiekiem. Taką moc ma Eucharystia” – mówił bp Gucwa.
– „Proszę was, abyście w waszym pielgrzymowaniu wspomnieli również o Republice Środkowoafrykańskiej, o ludziach cierpiących, o pokoju, którego brakuje i o tych, którzy pracują na misjach i są wierni do końca. Przykładem takiej wierności jest ks. Mateusz, który jest wśród nas. Przez 44 dni był więziony przez rebeliantów. Modliliśmy się za niego. Ostatecznie został uwolniony. Po krótkim pobycie w Polsce, odważnie powrócił do swojej pracy” – dodał biskup diecezji Bouar.
Pielgrzymi wzięli także udział w Apelu Jasnogórskim. W tym roku ma on szczególny charakter ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas modlitwy apelowej będą przypominane postacie świętych, którzy odznaczyli się postawą patriotyczną. Dziś w Bazylice wiślickiej mówiono o bł. Marii Biernackiej, którą Niemcy rozstrzelali 13 lipca 1943 r.
Oprócz tradycyjnych grup pielgrzymkowych, ostatnią stanowią pielgrzymi duchowi. – „Ta grupa stanowi wsparcie dla tych, którzy fizycznie udają się na Jasną Górę. To sfera modlitwy i ofiary, jaką składają wierni w intencji idących do Częstochowy” - wyjaśnia ks. Marek Blady, przewodnik grupy duchowej.
W poniedziałek, 6 sierpnia o godz. 6.00 pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak. Do Kielc dotrą 8 sierpnia, a na Jasną Górę 13 sierpnia.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Wspom. dowolne św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy (czerwony).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
męczennikach – nr 72.
Msza o powołania
w parafii Oleszno.
† Józef Figiel 1974
† Stefan Matus 2010
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl