Pielgrzymka Żywego Różańca

Serdecznie zapraszamy na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 31 maja – 1 czerwca pod hasłem: „Ewangelizacja z różańcem".

Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest nie tylko czasem modlitwy, ale także okazją, by doświadczyć wspólnoty tych, którzy jednym dziesiątkiem różańca codziennie otaczają  modlitwą potrzebujących.

Nasze czuwanie rozpoczniemy w piątek, 31maja 2024 r. Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, a zakończymy w sobotę Mszą Świętą.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

PIĄTEK, 31 maja 2024 r.

Godz. 21.00 – Apel jasnogórski
             Modlitewne czuwanie
Godz. 23.00 – Msza Święta

 

SOBOTA, 1 czerwca 2024 r.

Godz. 9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

Słowo Moderatora Krajowego ŻR

Godz. 10.00 – Konferencja – ks. dr. hab. Krzysztof Bielawny

Godz. 10.30 – Medytacja pierwszosobotnia

Godz. 10.45 – Różaniec – tajemnice radosne

Godz. 11.30 – Spotkanie z Papieskimi Dziełami Misyjnymi
Redakcją „Różańca” i Różańcem Rodziców

Godz. 12.00 – Msza Święta – bp Szymon Stułkowski

Bądź z nami na Jasnej Górze, tu od wieków dzieją się cuda!

______________

Ewangelizacja z różańcem

W dniach 31 maja – 1 czerwca br. do Jasnogórskiego Sanktuarium, jak co roku, przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Będzie to już XII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.

Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele z róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce mogli spotkać się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca zatwierdzony przez KEP. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.

Co w programie?

Pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem Ewangelizacja z różańcem. To jednocześnie hasło siódmego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do Jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek, 31 maja Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, po Apelu zapraszamy na modlitewne czuwanie. Zakończymy je Eucharystią o godz. 23.00.

W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9.30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, będziemy mogli wysłuchać także konferencji ks. dr. hab. Krzysztofa Bielawnego. Pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 12.00, której przewodniczył będzie i wygłosi homilię Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

Czym jest Żywy Różaniec?

Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Każdy z członków wspólnoty zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób w róży óżańcowej odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego. Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata.

Błogosławiona założycielka

Założycielką Żywego Różańca oraz Papieskich Dzieł Misyjnych jest Francuzka bł. Paulina Jaricot beatyfikowana w maju 2022 r. Młoda dziewczyna żyjąca w porewolucyjnej Francji, dotknięta łaską nawrócenia pod natchnieniem Ducha Świętego założyła te dwa bardzo ważne działa, które do dziś są wielkim wsparciem dla Kościoła. Paulina wspierała modlitwą i działalnością charytatywną misje na całym świecie. Skutecznie zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, obejmując duchowym wsparciem tysiące osób z różnych krajów. Podejmowała też wiele innych dzieł, okazując miłosierdzie zwłaszcza najbiedniejszym. To wielka postać, która w służbie Jezusa i Maryi oddała wszystko, co miała: swoje życie, serce, majątek, pozycję społeczną, dobre imię. A jej wielkość zaczęto odkrywać dopiero po śmierci.

 

Foto: vaticannews.va