Pierwsza Droga Krzyżowa w skansenie w Tokarni

- Dla jednych to problemy w rodzinie, dla drugich kłopoty w pracy, jeszcze inni zmagają się z chorobą – każdy z nas ma własny krzyż, który niesie na co dzień” - tymi słowami rozpoczeła się Droga Krzyżowa w skansenie w Tokarni. Wzięło w niej udział niemal tysiąc osób. Każdy modlił się w swojej sprawie, jednak wszyscy mieli ten sam cel – upamiętnienie Męki Pańskiej.  

Krzyż, przy którym modlą się wierni w skansenie został przeniesiony ze wsi Michniów, spacyfikowanej przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Inne krzyże, wyznaczające Drogę Krzyżową, również stamtąd przeniesiono. Mają szczególne znaczenie.

Rozpoczyna się Wielki Tydzień, czas, który wierni Kościoła katolickiego spędzą na przemyśleniach; tydzień, który zakończy się radosnym świętem Zmartwychwstania.

Piątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczeło sie Mszą św. odprawioną przez ks. kan. Jacka Dąbka, proboszcza parafii Wolica- Tokarnia i ks. Andrzeja Kaletę - wikariusza. Eucharystia była sprawowana w kościele skansenowym Matki Bożej Pocieszenia.

Parafialna Droga Krzyżowa odbyła sie po raz XII, a na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni po raz pierwszy. Rozważania na temat rodziny prowadzili Monika i Artur Chruścielowie z Tokarnii.

ks. kan. Jacek Dąbek
PROBOSZCZ PARAFII