Sierpień to tradycyjny czas pielgrzymek. Na Jasną Górę, ale także do innych sanktuariów udają się tłumy wiernych, którzy zanoszą do Boga swoje intencje. Najpopularniejsze w Polsce są pielgrzymki piesze, wiele osób decyduje się jednak także na podróżowanie na rowerze, osoby mniej sprawne wybierają pielgrzymki autokarowe, można także duchowo towarzyszyć pątnikom.
Słowo „pielgrzym” pochodzi od łacińskiego peregrinus. Już od IX wieku tym określeniem zaczęto nazywać osobę podróżującą w celach religijnych. Pielgrzymka jest symbolem ludzkiego życia i drogi, jaką każdy z nas przechodzi do zbawienia. Jest nazywana także rekolekcjami w drodze.
– Każdy, idąc w pielgrzymce, niesie ze sobą jakąś intencję. Czasem niektórzy nie rozumieją ludz potrafiących przejść kilkaset kilometrów. Żadne słowa nie są w stanie zastąpić tego, co dzieje się na pielgrzymim szlaku. Można doświadczyć relacji z Panem Bogiem, ale i z drugim człowiekiem. Zmagamy się też z własnymi słabościami, odkrywając swoje piękno duchowe. Warto, aby każdy chociaż raz wybrał się na ten szlak – mówi ks. Damian Liwocha, wikariusz parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie, który w tym roku po raz jedenasty wyrusza na Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Ci, którzy nie czują się na siłach wyruszyć o własnych nogach, mogą towarzyszyć pielgrzymom w sposób duchowy.
– To wsparcie modlitewne tych, którzy pielgrzymują – przyjmowanie komunii w ich intencji, uczestniczenie we mszach świętych w sposób online. Każdego dnia o 21 pielgrzymi gromadzą się na apelu, o tej godzinie możemy także odmawiać tę modlitwę. Zachęcamy też do dołączania się do mszy czy innych punktów pielgrzymki, jeśli grupa jest niedaleko naszego miejsca zamieszkania – mówi ks. Michał Bieroński, który jest w tym roku jest przewodnikiem grupy żółto-białej (duchowej).
Aby zapisać się do tej grupy należy wypełnić formularz, który dostępny jest w wersji papierowej w parafiach lub elektronicznie na stronie pielgrzymka.kielce.pl. Tam dostępne są też konferencje i rozważania. W Radiu eM Kielce będziemy transmitować także Mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki (5 sierpnia o godzinie 18.00) oraz z kieleckiej katedry (8 sierpnia o 15:30). Codziennie o 19:45 zapraszamy także na Magazyn Pielgrzyma, czyli podsumowanie każdego dnia wędrówki do Maryi.
Jeżeli mamy mniej czasu, bądź nie lubimy zatłoczonych miejsc, możemy wybrać się także do innych sanktuariów.
– W Polsce jest wiele pięknych sanktuariów, których często nie znamy. W okolicach Częstochowy są to Gidle, Leśniów. W naszej najbliższej okolicy mamy sanktuarium błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. Ostatnio popularny jest także Gietrzwałd. To jedno z dwunastu miejsc na świecie, gdzie objawiła się Matka Boża i zostało to potwierdzone przez Kościół. Niektórzy mówią, że to Fatima czy Lourdes dla Polaków – zaznacza ks. Damian Liwocha. W samej diecezji kieleckiej jest 31 sanktuariów.
Najbardziej popularne w naszym kraju są pielgrzymki piesze. Jednak do miejsc świętych można udawać się także w inne sposoby – 17 sierpnia z Kielc startuje X Kielecka Pielgrzymka Rowerowa, wiele parafii i wspólnot organizuje także wyjazdy autokarowe. W Polsce organizowane są także nietypowe pielgrzymki, takie jak pięciodniowy przejazd z Warszawy do Częstochowy na rolkach czy jedenastodniowa pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę.
– Warto włączać się we wszystkie inicjatywy pielgrzymkowe, one mają przede wszystkim umacniać naszego ducha, przypominać, że są te szczególne miejsca, w których jeszcze mocniej możemy doświadczyć Bożego działania - podkreśla ks. Michał Bieroński.
tekst za: em.kielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z uroczystości.
Odmawia się
Chwała i Wierzę.
Prefacja własna – nr 49.
† Wacław Włodarczyk 1965
† Wiktor Miłek 1969
† Antoni Zagała 1978
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl