Po raz czwarty w Królestwie Lesotho

Sobota, 1 lutego 2025 roku, była dniem wyjątkowym. Śniadanie jadłem w Namibii, obiad w Republice Południowej Afryki, a kolację w Królestwie Lesotho – pisze do nas Ksiądz Arcybiskup Henryk Jagodziński.

Wraz z księdzem prałatem Dario Pavišą, sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Pretorii, wylądowaliśmy w Maseru, stolicy Lesotho, o godzinie 16.00. Lot ten był szczególnie interesujący, ponieważ na pokładzie znajdował się również Jego Ekscelencja Samuel Ntsokoane Matekane, premier Królestwa Lesotho, wraz ze swoją świtą. Na lotnisku czekała na niego kompania honorowa. Jeszcze przed opuszczeniem samolotu premier serdecznie nas przywitał i życzył miłego pobytu w kraju.

Na lotnisku powitał nas również Jego Ekscelencja ksiądz arcybiskup Gerard Tlali Lerotholi, OMI, metropolita Maseru. W jego towarzystwie wyruszyliśmy na południe kraju, do diecezji Mohale’s Hoek, gdzie zatrzymaliśmy się w domu Jego Ekscelencji księdza biskupa Johna Jolae Tlhomoli, SCP, ordynariusza diecezji. Podróż przebiegała wśród malowniczych gór, które przypominały krajobrazy znane z westernów. Co pewien czas wzdłuż drogi można było dostrzec miniaturowe kaniony, wyrzeźbione przez wodę, przypominające te nad rzeką Kolorado w USA. Po dwóch godzinach dotarliśmy na miejsce.

Następnego dnia, o godzinie ósmej, wyruszyliśmy do miejscowości Villa Maria, gdzie znajduje się nowicjat ojców Oblatów Maryi Niepokalanej. Na granicy gminy powitał nas tradycyjny wódz tej wspólnoty. W tamtejszym kościele parafialnym odbyła się uroczysta Msza Święta inaugurująca plenarną sesję Konferencji Katolickich Biskupów Lesotho. Miejscowość ta leży na terenie diecezji Qacha’sNek, której ordynariuszem jest Jego Ekscelencja ksiądz biskup Joseph Mopeli Sephamola, OMI, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Konferencja ta składa się z czterech diecezji – oprócz diecezji Mohale’s Hoek i Qacha’sNek, w jej skład wchodzą także archidiecezja Maseru oraz diecezja Leribe, której ordynariuszem jest Jego Ekscelencja ksiądz biskup Augustinus Tuomale Bane, OMI.

Tego dnia cały episkopat Królestwa Lesotho zgromadził się w kościele parafialnym w Villa Maria. Świątynia nie mogła pomieścić wszystkich wiernych, którzy przybyli na tę szczególną Eucharystię. Poszczególne grupy wyróżniały się barwnymi strojami, świadczącymi o ich przynależności do chórów kościelnych lub innych wspólnot parafialnych. Drugi lutego, Święto Ofiarowania Pańskiego, to także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas tej Mszy Świętej siostry z pięciu zgromadzeń zakonnych oraz księża i bracia z trzech zgromadzeń męskich odnowili swoje śluby. Jak to zwykle bywa w tym dniu, poświęcono również świece.

Podczas Eucharystii, która stanowiła uroczyste otwarcie plenarnego posiedzenia Konferencji Episkopatu Katolickiego Lesotho (LCBC), zostałem oficjalnie powitany przez jej przewodniczącego. Choć była to moja czwarta wizyta w tym kraju, po raz pierwszy uczestniczyłem w obradach konferencji. Przed błogosławieństwem przypadło mi zabrać głos.

W trakcie mojego przemówienia powiedziałem między innymi:
„Przekazuję wam pozdrowienia, modlitwy i błogosławieństwa naszego Ojca Świętego, Papieża Franciszka, który nosi w sercu Kościół w Lesotho. Przesyła on swoje wsparcie wszystkim, a w szczególności Biskupom zgromadzonym tutaj na rozpoczęcie Dorocznej Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Katolickiego Lesotho. Jego Świątobliwość zapewnia was o swojej duchowej bliskości w podejmowaniu ważnego zadania pasterzowania wiernym oraz umacniania misji Kościoła w tym kraju. Niech jego słowa troski i zachęty zainspirują was do dalszego podążania razem w jedności, prowadzeni przez Ducha Świętego.

Dzisiejsza uroczystość Ofiarowania Pańskiego przypomina nam o świetle Chrystusa, które jesteśmy wezwani nieść światu. Niech ta Msza Święta i ten moment jedności odnowią w nas wszystkich zobowiązanie do bycia wiernymi świadkami miłości, miłosierdzia i sprawiedliwości Chrystusa. Misja Kościoła w Królestwie Lesotho jest istotna nie tylko dla tego narodu, ale także dla Kościoła powszechnego. Zachęcam was, abyście wytrwali w wierze, pozostali niezachwiani w nadziei i wzrastali w miłości do Boga oraz do siebie nawzajem.

Modlę się, aby Doroczna Sesja Plenarna Konferencji Episkopatu Katolickiego Lesotho przyniosła obfite owoce dla Kościoła i dla wszystkich ludzi tej ziemi. Niech wasze obrady będą naznaczone mądrością, wzajemnym szacunkiem i głębokim poczuciem wspólnoty w służbie Ewangelii. Na zakończenie powierzam Kościół w Lesotho matczynej opiece Najświętszej Maryi Panny, Królowej Afryki, i proszę o jej wstawiennictwo za każdego z was. Niech Pan błogosławi wasze rodziny, wasze parafie i wasze posługi. Niech napełni wasze serca swoim pokojem i umocni was na drodze, która jest przed wami. W słowach św. Pawła: „Niech Bóg nadziei napełni was wszelką radością i pokojem w wierze, abyście obfitowali w nadzieję mocą Ducha Świętego” (Rz 15,13)”.

Po Mszy Świętej udaliśmy się na posiłek do nowicjatu Oblatów Maryi Niepokalanej w Villa Maria, gdzie przygotowano obiad dla wszystkich uczestników uroczystości, wielu z nich przybyło bowiem z daleka. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w katedrze diecezji Mohale’s Hoek. W starej katedrze, ku mojej radości, w głównym ołtarzu znajdował się obraz Jezusa Miłosiernego po prawej stronie, a po lewej – wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Budowa nowej katedry jest już zaawansowana, choć wymaga jeszcze wielu prac wykończeniowych. Jej inicjatorem był Jego Eminencja ksiądz kardynał Sebastian Koto Khoarai (1929–2021), pierwszy biskup diecezji Mohale’s Hoek, mianowany kardynałem przez papieża Franciszka w 2016 roku, gdy był już na emeryturze. Po jego śmierci jego doczesne szczątki spoczęły w krypcie budującej się świątyni, gdzie pomodliliśmy się za jego duszę. Wieczorem dotarliśmy do archidiecezji Maseru. Tego dnia odwiedziłem trzy diecezje Królestwa Lesotho – pozostała jeszcze diecezja Leribe.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w porannej Mszy Świętej w kaplicy domu arcybiskupiego, która jest otwarta dla wiernych. Obecny był również premier Samuel Ntsokoane Matekane. Po liturgii pożegnaliśmy się z nim – jak się okazało, regularnie uczestniczy on we Mszach Świętych w ciągu tygodnia, o ile obowiązki mu na to pozwalają.

O godzinie 8.30 modlitwą rozpoczęliśmy obrady plenarnego posiedzenia LCBC. Spotkanie odbyło się w siedzibie miejscowego Caritasu, a jego głównym tematem był „Wpływ i znaczenie życia konsekrowanego w Lesotho dzisiaj”. Na początku zebrania zostałem oficjalnie powitany przez przewodniczącego LCBC, po czym przyszła kolej na moje przemówienie. Oprócz pozdrowień i błogosławieństwa od Papieża Franciszka, powiedziałem także: „Podczas gdy celebrujemy wkład życia konsekrowanego w życie Kościoła w Lesotho, ta sesja plenarna jest również okazją do refleksji i odnowy. Jak często przypomina nam papież Franciszek, życie konsekrowane nie może popaść w pułapki samozadowolenia ani rutyny. Przeciwnie, powinno pozostawać dynamiczne, radosne i zakorzenione w głębokiej relacji z Chrystusem. Do konsekrowanych osób w Lesotho kieruję zachętę do ponownego zaangażowania się w rady ewangeliczne i charyzmaty waszych założycieli. Poszukujcie nowych sposobów realizowania waszej misji, pozostając wiernymi Ewangelii. Współpracujcie ściśle z biskupami, duchowieństwem, świeckimi i między sobą, aby budować żywy i zjednoczony Kościół. Do biskupów i duchowieństwa zwracam się z wezwaniem, aby nadal wspierali i zachęcali osoby konsekrowane w ich posłudze. Pielęgnujcie ducha wzajemnego szacunku, dialogu i współpracy, aby dary życia konsekrowanego mogły ubogacać całe Ciało Chrystusa. Gdy dziś się gromadzimy, warto zastanowić się nad głębokim wezwaniem Ojca Świętego do wspólnej drogi w duchu synodalności. Ten proces wspólnego kroczenia, słuchania siebie nawzajem i rozeznawania prowadzenia Ducha Świętego nie jest jedynie ćwiczeniem konsultacyjnym, ale ponownym odkryciem istoty bycia Ludem Bożym, powołanym do komunii, uczestnictwa i misji.

Papież Franciszek przypomina nam, że „synodalność jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła w trzecim tysiącleciu”. To wezwanie do słuchania i podejmowania dialogu jest czymś więcej niż procesem - jest sposobem bycia Kościołem, w którym każdy głos jest ceniony, a każda osoba jest zaproszona do współtworzenia naszej wspólnej misji. Kościół w Lesotho, bogaty w swoją historię wiary, ma wyjątkową rolę w ucieleśnianiu ducha synodalności. W tym Roku Jubileuszowym, gdy świętujecie kamienie milowe wiary i łaski, które ukształtowały Kościół w tym narodzie, niezbędne jest odnowienie zaangażowania na rzecz jedności i solidarności. Niech ten czas zainspiruje was do głębszego dialogu, pojednania i współpracy na wszystkich poziomach Kościoła, pomiędzy biskupami, kapłanami, osobami zakonnymi i świeckimi, abyście razem mogli głosić Ewangelię z większym przekonaniem i skutecznością. Rok Jubileuszowy to także czas świętowania przeszłości z wdzięcznością, przeżywania teraźniejszości z entuzjazmem i patrzenia w przyszłość z nadzieją. Jest to zaproszenie do refleksji nad tym, jak Kościół może lepiej odpowiadać na wyzwania naszych czasów, w tym na ubóstwo, nierówności oraz potrzebę sprawiedliwości i pokoju. Świadectwo Kościoła w Lesotho, zakorzenione w modlitwie, służbie i ewangelizacji, będzie nadal inspirować niezliczone dusze do spotkania z Chrystusem i życia jako Jego uczniowie. Żyjąc w tym niezwykłym Roku Jubileuszowym, przypominajmy sobie o łasce i odnowie, jakie on przynosi w nasze życie i w życie Kościoła. Papież Franciszek uczy nas, że „jubileusz to czas pamięci i świętowania, ale także uzdrowienia i odnowy”. W tym duchu odnowy jesteśmy wezwani do refleksji nad naszym zaangażowaniem w sprawiedliwość, miłosierdzie i współczucie, byśmy stali się narzędziami pokoju w naszych wspólnotach i poza nimi. Zachęcam każdego z was, abyście przyjęli ten czas łaski, głęboko zaangażowali się w tematy, które będą omawiane podczas tej Sesji Plenarnej, i pozwolili Duchowi Świętemu prowadzić wasze obrady. Niech inspiracja płynąca z nauczania naszego Ojca Świętego, siła czerpana z bogatego dziedzictwa naszej wiary i żywe świadectwo Kościoła w Lesotho dodają wam sił w dalszej drodze”.

Następnego dnia musieliśmy opuścić ten gościnny kraj i udać się do Kapsztadu. Po śniadaniu wyruszyliśmy na lotnisko, skąd polecieliśmy do Johannesburga, a następnie do Kapsztadu, gdzie mieliśmy wziąć udział w uroczystym otwarciu Parlamentu Republiki Południowej Afryki. Po pobycie wśród wysokich gór Lesotho znaleźliśmy się nad brzegiem pięknego oceanu.

✠ Henryk M. Jagodziński
NUNCJUSZ APOSTOLSKI W RPA, LESOTHO, NAMIBII, ESWATINI i BOTSWANIE

Pretoria, dnia 5 lutego 2025 r.