Ponad 100 mężczyzn wzięło udział w procesji Emaus w podkieleckim Sukowie. Wyruszyli o godzinie 6.00 sprzed parafialnego kościoła. Nieśli krzyż i figurę Zmartwychwstałego Chrystusa, które przed wyruszeniem procesji zgodnie ze zwyczajem ucałowali. Trasa liczyła około 10 km, a jej uczestnicy zatrzymywali się przy każdej kapliczce, aby się pomodlić.
Antoni Scendo w procesji bierze udział już po raz 40. W tym roku towarzyszył mu m.in. 7 letni wnuk Franek.
– To jest dla mnie niesamowite wydarzenie. Na tę procesję czekam zawsze cały rok. Idę ze swoimi rodzinnymi intencjami. Dokąd będę mógł, będę brał udział w Emaus. To już taka nasza rodzinna tradycja. Chodzą ze mną synowie i wnuczkowie, w sumie pięciu mężczyzn, a już niedługo dołączy najmłodszy, 4,5 letni – powiedział Antoni Scendo.
– Szedłem dziś w procesji z tatusiem i dziadkiem. Szło się dobrze, po drodze też śpiewałem religijne pieśni, tylko rano trochę trudno było wstać – przyznał z kolei Franek.
Procesja po godzinie 9.00 dotarła do kościoła parafialnego w Sukowie, gdzie sprawowana była Msza św, której przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk. Jak przypomniał, procesja Emaus wzorowana jest na wydarzeniach z Nowego Testamentu, gdzie uczniowie idący do Emaus napotkali Zmartwychwstałego Jezusa.
– Mężczyźni idą w procesji z pieśnią na ustach o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Godne podziwu, że już od wielu lat w ten dzień co roku się mobilizują i niosą tę radosną nowinę. Nie mogę ich tylko nakłonić, żeby w procesji mogły brać udział także kobiety. Stanowczo mówią, że chcą być wierni tradycji i tak, jak dwaj uczniowie Jezusa szli do Emaus, tak oni chcą tę tradycję podtrzymywać. To bardzo piękne – podkreślił hierarcha.
Tradycja Emaus w podkieleckim Sukowie jest unikatowa w skali kraju. Sięga 1948 roku. Oprócz Sukowa kultywowana jest jeszcze tylko na krakowskim Zwierzyńcu i w Wielkopolsce.
tekst za: radiokielce.pl
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl