W sobotę, 25 maja 2024 r. Biskup Andrzej Kaleta dokonał poświęcenia figury Ojca Rafała z Proszowic, zwanego Błogosławionym oraz zainaugurował funkcjonowanie ogrodu jego imienia.
W parafii Wniebowzięcia NMP w Proszowicach trwa Rok Ojca Rafała, zwanego Błogosławionym. Jego ogłoszenie związane jest z dwoma rocznicami: 570 rocznicą urodzenia i 490 rocznicą jego śmierci.
Jak przypomniał przed poświęceniem ks. proboszcz Jan Zwierzchowski, w parafii w Roku Ojca Rafała podjętych zostało wiele inicjatyw. Do jednej z nich należy m.in. męski różaniec, odmawiany każdego 26 dnia miesiąca, który gromadzi dużą liczbę panów: ojców, dziadków, młodzież męską.
Późniejszy bernardyn urodził się w Proszowicach około roku 1453 r. Na chrzcie świętym otrzymał imię Stanisław. W czasie studiów w Akademii Krakowskiej, dzięki kierownictwu duchowemu Świętosława Milczącego, zrodziło się w nim powołanie i wstąpił do prężnie działającego wtedy zakonu bernardynów przyjmując imię zakonne Rafał. Po przyjęciu święceń kapłańskich powoływano go na odpowiedzialne stanowiska w zakonie: był przełożonym klasztorów w Krakowie, Poznaniu i Wilnie, czterokrotnie piastował urząd prowincjała swojego zgromadzenia na teren Polski i Litwy. Słynął nie tylko z pobożności i świętości życia, ale także z wielkiej wiedzy, patriotyzmu, roztropności, z wielkiego taktu, głębokiego życia wewnętrznego i umiejętności współpracy z innymi.
Ojciec Rafał zmarł w 1534 r. Jego ciało złożono w prostej dębowej trumnie. Bezpośrednio po śmierci zakonnika datuje się początek jego kultu.
Blisko sto lat później, w 1631 r. arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski Jan Wężyk rozpoczął jego proces beatyfikacyjny. Dnia 11 listopada 1640 roku arcybiskup gnieźnieński Jan Lipski prymas Polski, dokonał podniesienia relikwii o. Rafała nazywając go Błogosławionym. Umieścił je w ozdobnym sarkofagu w kościele klasztornym w Warcie.
Do grobu bernardyna od początku aż do dnia dzisiejszego pielgrzymuje wiele osób, wypraszając za Jego wstawiennictwem pomoc w codziennych potrzebach.
xmhas
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
1 prefacja adwentowa
– nr 1.
Wspom. dowolne św. Damazego I, papieża (biały).
Msza święta
i Liturgia Godzin
ze wspomnienia.
Prefacja o świętych
pasterzach –nr 73.
Msza o powołania
w parafii Święta Katarzyna.
† Władysław Zachariasz 2009
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl