Podpatrzone w parafii... Spalenie palm na Popielec

Ciekawy obrzęd ma miejsce w parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie. W niedzielę poprzedzającą Środę Popielcową, zgodnie z wieloletnią tradycją, spala się tam zeszłoroczne palmy wielkanocne. Z powstałego popiołu już w najbliższą środę kapłan posypie głowy na znak pokuty i nawrócenia.

Obrzęd spalenia palm ma głębokie znaczenie symboliczne. Przypomina nam o przemijaniu i zachęca do refleksji nad naszym życiem duchowym. Popiół, którym będziemy posypywani w Środę Popielcową, jest znakiem pokory i przypomnieniem, że „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Jest to także wezwanie do nawrócenia i przygotowania serca na przeżycie Wielkiego Postu.

- Niech ten czas będzie dla nas wszystkich okazją do głębszej modlitwy, refleksji i pracy nad sobą. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do podejmowania duchowych postanowień – piszą duszpasterze na parafialnym Fanpage.

Niech Pan Bóg prowadzi nas przez ten święty czas odnowy i nawrócenia!