Tajlandia jest pierwszym etapem 32. zagranicznej podróży apostolskiej Papieża Franciszka. Do Bangkoku przybył po ponad 11-godzinnym locie. W sobotę uda się do Japonii.
Powitanie odbyło się na wojskowym terminalu lotniczym w Bangkoku kilka minut po południu (o godz. 6.02 czasu polskiego). Nie było jednak żadnych oficjalnych przemówień. Prosto z lotniska Ojciec Święty pojechał do nuncjatury, która na czas pobytu w Tajlandii staje się jego domem. Dzień przeznaczony jest na aklimatyzację i oswojenie organizmu z różnicą czasu. W nuncjaturze Papież odprawił w formie prywatnej Mszę św. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się jutro rano na dziedzińcu Domu Rządowego. Następnie Franciszek spotka się z premierem Tajlandii oraz władzami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Właśnie do nich wygłosi pierwsze z ośmiu oficjalnych przemówień na tajskiej ziemi. Rozmawiać będzie także m.in. z 92-letnim Sathitem Mahą Simaramem, najwyższym patriarchą buddyjskim, w świątyni Wat Ratchabophit i królem Vajiralongkornem - Ramą X.
Oficjalnym tłumaczem Franciszka będzie jego 77-letnia kuzynka s. Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od ponad 40 lat.
Tradycyjnie już, przed opuszczeniem Watykanu, szczęśliwej podróży życzyły Papieżowi osoby potrzebujące, które przyszły do Domu św. Marty wraz z kard. Konradem Krajewskim. Tym razem papieski jałmużnik przyprowadził dziesięć starszych, samotnych osób, którymi opiekują Małe Siostry Ubogich przy rzymskim kościele św. Piotra w Okowach.
Motto wizyty w Tajlandii, która związana jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Kościół w Tajlandii jest niewielką wspólnotą misyjną w świecie buddyjskim. W 69-milionowym społeczeństwie katolików jest 390 tys. co stanowi 0,58 proc. populacji. Struktura Kościoła to 12 diecezji, 436 parafii (posługuje w nich, 662 księży) i jedno narodowe seminarium duchowne, w którym formują się zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy z całego kraju.
tekst za: vaticannews.va
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Wielki.
Dziś przypada 10 rocznica ingresu
Pasterza Diecezji -
Biskupa Jana Piotrowskiego
do Katedry Kieleckiej.
† Walenty Herczyk 1973
† Bronisław Łysek 2014
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl