Podróż apostolska Papieża Franciszka do Tajlandii i Japonii

Tajlandia jest pierwszym etapem 32. zagranicznej podróży apostolskiej Papieża Franciszka. Do Bangkoku przybył po ponad 11-godzinnym locie. W sobotę uda się do Japonii.

Powitanie odbyło się na wojskowym terminalu lotniczym w Bangkoku kilka minut po południu (o godz. 6.02 czasu polskiego). Nie było jednak żadnych oficjalnych przemówień. Prosto z lotniska Ojciec Święty pojechał do nuncjatury, która na czas pobytu w Tajlandii staje się jego domem. Dzień przeznaczony jest na aklimatyzację i oswojenie organizmu z różnicą czasu. W nuncjaturze Papież odprawił w formie prywatnej Mszę św. Oficjalna ceremonia powitania odbędzie się jutro rano na dziedzińcu Domu Rządowego. Następnie Franciszek spotka się z premierem Tajlandii oraz władzami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym. Właśnie do nich wygłosi pierwsze z ośmiu oficjalnych przemówień na tajskiej ziemi. Rozmawiać będzie także m.in. z 92-letnim Sathitem Mahą Simaramem, najwyższym patriarchą buddyjskim, w świątyni Wat Ratchabophit i królem Vajiralongkornem - Ramą X.

Oficjalnym tłumaczem Franciszka będzie jego 77-letnia kuzynka s. Ana Rosa Sivori. Urodzona w Argentynie salezjanka mieszka i pracuje w Tajlandii od ponad 40 lat.

Tradycyjnie już, przed opuszczeniem Watykanu, szczęśliwej podróży życzyły Papieżowi osoby potrzebujące, które przyszły do Domu św. Marty wraz z kard. Konradem Krajewskim. Tym razem papieski jałmużnik przyprowadził dziesięć starszych, samotnych osób, którymi opiekują Małe Siostry Ubogich przy rzymskim kościele św. Piotra w Okowach.

Motto wizyty w Tajlandii, która związana jest z 350. rocznicą utworzenia pierwszego wikariatu apostolskiego w tym kraju brzmi: „Uczniowie Chrystusa, uczniowie misjonarze”. Kościół w Tajlandii jest niewielką wspólnotą misyjną w świecie buddyjskim. W 69-milionowym społeczeństwie katolików jest 390 tys. co stanowi 0,58 proc. populacji. Struktura Kościoła to 12 diecezji, 436 parafii (posługuje w nich, 662 księży) i jedno narodowe seminarium duchowne, w którym formują się zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy z całego kraju.

tekst za: vaticannews.va

>> Relacje filmowe z pielgrzymki