Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Tradycyjnie w II Niedzielę Adwentu obchodziliśmy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przed kościołami odbywała się zbiórka ofiar do puszek.

Katolicy w Polsce, z racji geograficznych, historycznych i narodowych są szczególnie zainteresowani losem katolików i Kościoła na Wschodzie. Polska jest bezpośrednim lub pośrednim sąsiadem Kościoła na Wschodzie. Ponadto, na wschód od obecnej granicy Polski w wielu krajach mieszkają Polacy lub osoby pochodzenia polskiego. Rodzi to naturalny tytuł, prawo i zobowiązanie do troski o katolików na Wschodzie, w ramach Kościoła powszechnego.

Pomoc Kościoła katolickiego z Polski świadczona Kościołowi katolickiemu na Wschodzie posiada przede wszystkim charakter personalny, poprzez wysyłanie duszpasterzy, zarówno z poszczególnych diecezji, ze zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, a także świeckich katechetów.

Aktualnie pomocą Kościołowi na Wschodzie służy około 250 kapłanów diecezjalnych, 450 kapłanów zakonnych, prawie 550 sióstr zakonnych oraz 23 braci zakonnych z Polski.

Prosimy parafie o przesyłanie wszystkich zebranych ofiar na konto:

Kuria Diecezjalna
25-025 Kielce, ul. Jana Pawła II 3

Można też przesyłać ofiary indywidualne.