Ponad 300 rowerzystów pielgrzymuje z Wiślicy na Jasną Górę

„Każda pielgrzymka jest odzwierciedleniem zbawczego działania Pana Boga, który wyzwala i obdarza łaską każdego, kto się do Niego ucieka” – mówił 20 sierpnia 2013 r. w Wiślicy bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. na rozpoczęcie pierwszej kieleckiej pielgrzymki rowerowej na Jasną Górę. Ponad 300 rowerzystów dotrze do jasnogórskiego sanktuarium w piątek 23 sierpnia.

„Bóg pragnie działać na korzyść każdego człowieka. Ta informacja jest dobrą nowiną dla każdego z nas” - mówił bp Gurda, przeciwstawiając tę tezę lansowanym obecnie przekonaniom o samowystarczalności człowieka. „Pielgrzymka to czas, kiedy umacnia się nasza wiara, to mocny impuls do zachowania wierności Chrystusowi” – podkreślał, zaznaczając orędownictwo i przewodnictwo Maryi w życiu ludzi, o czym może dać świadectwo wielu pielgrzymów. Biskup wyraził wdzięczność Bogu za tak liczny udział pielgrzymów w tej formie pielgrzymowania i prosił, aby oprócz prywatnych intencji, pielgrzymi pamiętali także w modlitwie o biskupach – szczególnie bp. Kazimierzu Ryczanie, obchodzącym jubileusz 50-lecia kapłaństwa, o księżach, o powołaniach do życia kapłańskiego i zakonnego. „Pielgrzymujcie z ufnością, radością, wzajemnie sobie pomagając i za siebie się modląc” – mówił bp Kazimierz Gurda.

Na pielgrzymkę zgłosiło się ponad 300 osób - dwukrotnie więcej niż przewidzieli organizatorzy „Jedzie z nami ok. dziewięciu księży, mamy noclegi, obiady, pomoc ze strony parafii i gmin” – zapowiada ks. Tomasz Biskup, kierownik i organizator pielgrzymki.

Pierwszy dzień w Wiślicy zakończył wieczorny Apel Jasnogórski, podczas którego pielgrzymi–rowerzyści sprecyzowali swoje intencje. Są wśród nich całe rodziny, osoby starsze, grupy ministranckie, przyjaciele oraz tacy, którzy mieli dużą przerwę w pielgrzymowaniu.

Uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze 15–osobowe grupy (zgodnie z przepisami ruchu drogowego) i pokonując codziennie dystans ok. 60 km, zakończą pielgrzymkę na Jasnej Górze 23 sierpnia na Mszy św. o godz. 18.30.

Informacja o pielgrzymce była dostępna w szkołach średnich, gdzie dotarła przed wakacjami za pośrednictwem katechetów oraz w kościołach.

Codziennie podczas pielgrzymki rowerowej będzie sprawowana Msza św., zaplanowana jest wspólna modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Będzie możliwość spowiedzi.

Zostały także wyznaczone postoje przy kościołach, uzgodnione z księżmi proboszczami, którzy, zdaniem organizatorów - bardzo życzliwie odnoszą się do projektu pielgrzymki rowerowej. Równie życzliwi są też dyrektorzy szkół (Wiślica, Mnichów) i gospodarze gmin (szczególnie burmistrz Lelowa), którzy otwierają szkoły i przyjmują pielgrzymów na nocleg. Pomocą w organizacji i bezpiecznym przejeździe służy także świętokrzyska policja.

dziar
tekst za: www.ekai.pl