W sobotę, 20 października 2012 roku odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, której przewodził bp Kazimierz Ryczan wraz z bp Kazimierzem Gurdą.
Celem pielgrzymowania do św. Józefa było pogłębienie treści związanych z przeżywanym rokiem duszpasterskim „Kościół naszym domem” i rozpoczynającym się Rokiem Wiary.
Pobyt i modlitwę w Bazylice pielgrzymi rozpoczęli o godzinie 11.00 od zawiązania wspólnoty. Za program i przebieg wizyty w Sanktuarium odpowiedzialni byli kapłani naszej diecezji. Wśród nich był ks. Sławomir Sarek, rzecznik prasowy Kurii kieleckiej, który witając w Sanktuarium pielgrzymów podał powód, dla którego w tym dniu Diecezja Kielecka nawiedziła Polski Nazaret: W tym roku duszpasterskim, w którym pochylamy się nad tematem „Kościół naszym Domem” i w rozpoczętym Roku Wiary, chcemy tutaj, u tego, który jest Patronem Kościoła, Opiekuna Świętej Rodziny, pokazującego piękno życia rodzinnego, ojcostwa – chcemy modlić się za naszą Diecezję, za nasze rodziny, wyjednywać potrzebne łaski na Rok Wiary. Po tych słowach ks. Sarek zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy, przyzywając obecności Ducha Świętego: Niech Duch Święty działa w nas, gdy schodzimy się dla Chwały Bożej, dla pożytyku doczesnego i wiecznego. Modlitwie wiernych towarzyszył wspólny śpiew animowany przez Scholę naszego Seminarium Duchownego i Zespół klerycki „Kerygmat”.
Ks. Sarek wskazał następnie na rodzinę jako zasadniczy przedmiot modlitwy uczestników pielgrzymki i zachęcił wszystkich do włączenia się we wspólną jak i indwidualną modlitwę za rodziny Diecezji Kieleckiej, korzystając z okazji obecności w Kaliskim Sanktuarium: To miejsce jest wyjątkowe w skali Polski, ponieważ jest to główne Sanktuarium, w którym czcimy św. Józefa, Patrona Kościoła, Oblubieńca NMP. Ołtarz, w którym znajduje się Cudowny Obraz, znajduje się w bocznej nawie. Zachęcamy, by każdy podszedł w to miejsce, znalazł chwilę czasu na osobistą modlitwę i polecenie przez orędownictwo św. Józefa sprawy swojej rodziny. Wielu z nas dotykają różnego rodzaju problemy. Coraz częściej doświadczamy trudności w tym, co wiąże się ze sferą materialną, bytową naszych rodzin, ale też doświadczamy tego, co powoduje zniszczenie rodziny. My, jako Diecezja Kielecka, która przed 21 laty usłyszała w Masłowie te szczególne słowa Ojca Świętego, wzywające do obrony rodziny, powinniśmy mieć troskę o świętość rodziny, o jej nierozerwalność. Rodzina powinna być miejscem, które umacnia, które daje poczucie pewności. Dlatego przybywamy tu, by u św. Józefa wyjednywać łaski dla naszych rodzin.
W czasie trwania modlitewnego zawiązania wspólnoty pielgrzymów przywitał i pozdrowił kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prałat Jacek Plota: Bardzo serdecznie i gorąco wszystkich witam w imieniu swoim, jak również Księdza Biskupa Ordynariusza Edwarda, który pragnął być z pielgrzymami, ale z powodu umówionego wcześniej wyjazdu prosił wszystkich serdecznie pozdrowić i powitać. Ksiądz Prałat zauważył i wymienił przybyłych Księży Biskupów, kapłanów, kleryków, siostry zakonne i osoby konsekrowane oraz wiernych Diecezji Kieleckiej i dodał: To blisko 240 km do Kielc, a z niektórych miejsc i więcej, i trzeba było trudu pielgrzymiego, by tu przybyć. Tym jednak radość będzie większa z pobytu u św. Józefa. Następnie przypomniał historię kultu św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium, wskazując również na najważniejsze wydarzenia wpływające współcześnie na rozwój kultu Opiekuna Zbawiciela i zachęcił do tego, by po powrocie do domów szerzyć kult, cześć i nabożeństwo do św. Józefa.
O godzinie 12.00 konferencję do ponad tysiąca przybyłych pielgrzymów wygłosił ojciec duchowny kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Andrzej Kaleta, który nawiązał do nauczania Ojca Świętego Benedytka XVI odnoszącego się do rozpoczętego Roku Wiary. Trzeba nam zanieść stąd do Diecezji Kieleckiej przesłanie o odpowiedzialności za wiarę, abyśmy w sposób mądry wsłuchiwali się w Boże Słowo głoszone w naszych świątyniach, byśmy to Słowo czytali i według niego żyli. A wtedy będziemy zabezpieczeni przed wpływami „współczesnych areopagów”, przed tymi, którzy mówią, że wierzą, a tak naprawdę ich życie nie wiele ma wspólnego z wiarą. Módlmy się dziś, będąc tu i wsłuchując się w to, co św. Józef ma nam do powiedzenia, ten wielki, milczący Święty, o mądrą i głęboką wiarę - zakończył konferencję ks. Kaleta.
Po konferencji, o godzinie 12.00, w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówiony został różaniec przygotowany przez Diecezjalnego Duszpasterza Kół Różańcowych, ks. kan. Bogusława Bodzionego.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana w Sanktuarium o godzinie 13.00 pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana. Mszę św. koncelebrował bp Kazimierz Gurda, ks. prałat dr Andrzej Kaszycki - kanclerz kieleckiej Kurii, ks. dr Grzegorz Kaliszewski - Rektor WSD oraz ponad 60 księży przybyłych z grupami pielgrzymów. Wprowadzenia do Eucharystii dokonał ks. prałat Tomasz Rusiecki, diecezjalny ojciec duchowny kapłanów: Diecezja Kielecka, Kościół na Ziemi Świętokrzyskiej, dom Bożych dzieci na początku Roku Wiary pod przewodnictwem swojego Pasterza, Księdza Biskupa Kazimierza Ryczana, z udziałem Księdza Biskupa Pomocniczego Kazimierza Górdy wraz kapłanami i świeckimi wiernymi, siostrami zakonnymi i z osobami konsekrowanymi przybywa do Domu św. Józefa, do Kalisza, do miasta, które Opatrzność Boża wybrała na miejsce jego obecności w naszej Ojczyźnie. Św. Józef, bezgranicznie Bogu ufający, mówiący do nas swoim milczeniem, bo bez słowa czyni wszystko, co mu Bóg powiedział, miłujący swoją Małżonkę Maryję mąż - uczy miłości małżeńskiej i rodzinnej, uczy mieszkania z Bogiem pod jednym dachem, uczy nas Kościoła, który jest Domem Bożym i domem dzieci Bożych, rodziną dzieci Bożych. Ten Święty Patriarcha Kościoła wraz ze swoją Niepokalaną Małżonką, Najświętszą Maryją Panną, wychowali najpiękniejszego z synów ludzkich, Jezusa Chrystusa. Dla mężczyzn jest wzorem męstwa, dla wszystkich ochrzczonych wzorem człowieka konsekwentnego w wierze i wiernego Bogu bez względu na okoliczności.
Mamy więc czego się uczyć od św. Józefa, dlatego do niego przybywamy. On też jest potężnym orędownikiem u Boga. Sprawując Najświętszą Eucharystię, wielką tajemnicę wiary, w tym naszym ponad tysięcznym zgromadzeniu w Sanktuarium św. Józefa prośmy przez jego wstawiennictwo Boga o pogłębioną wiarę dla wszystkich diecezjan oraz we wszystkich intencjach, jakie przynieśliśmy w swoich sercach do domu św. Józefa.
Homilię wygłosił gówny celebrans bp Kazimierz Ryczan. Była ona swoistą poetycką medytacją nad osobą św. Józefa i jego rolą w historii zbaiwenia. Chcę o św. Józefie z wami medytować. Chciałbym namalować w waszych i w swojej duszy taki jego obraz, abyście go nie zapomnieli ani w czasie pracy w Polsce i za granicą - rozpoczął Ksiądz Biskup.
Kończąc Ksiądz Biskup powiedział: Czy powiedziałem wiele o Józefie? Niewiele. Wróćmy do domów i nie zapomnijmy słów skierowanych do Józefa: Nie bój się. Nie bój się pracy, nie bój się krzyża, nie bój się ojcostwa, nie bój się druzgocących wydarzeń politycznych ani Katynia, ani Smoleńska. Wszystko jest w ręku Boga. Święty Józefie módl się za nami.
Po zakończonej Mszy św. bp Ryczan odmówił w Kaplicy Cudownego Obrazu Akt Zawierzenia Diecezji Kieleckiej św. Józefowi.
O godzinie 14.30 pielgrzymi, korzystając z przerwy, mogli posilić się przy sanktuaryjnej kuchni polowej, w której przygotowano dla nich żurek i bigos.
Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa wewnątrz Bazyliki, którą o godzinie 15.30 poprowadził ks. prałat Tomasz Rusiecki.
Pielgrzymka zakończyła się przed godziną 17.00. Było pięknym duchowym przeżyciem i świadectwem głębokiej wiary nie tylko dla licznie przybyłych z Diecezji Kieleckiej pielgrzymów, ale także dla odwiedzających w tym dniu wielu innych pątników i czcicieli św. Józefa. Niech On, Opiekun Zbawiciela, obdarzy łaskami, o które w tym dniu wierni przyszli prosić, mając ufność w jego przemożne orędownictwo. Niech będzie stróżem wiary i wzorem w jej bezwarunkowości w ropoczętym w Kościele Powszechym Roku Wiary dla wszystkich, w tym dla kapłanów i pielgrzymów z Diecezji Kieleckiej.
ks. Łukasz Przybyła, Kalisz
tekst za: www.swietyjozef.kalisz.pl
Przeczytaj: Pełny tekst homilii Biskupa Kieleckiego
Przeczytaj: Rozważanie Drogi Krzyżowej
Wyższe Seminarium Duchowe Święci kościoła Kieleckiego Instytucje Naukowo Dydaktyczne Koinonia Św. Pawła Bazylika Katedralna Ruchy, Stowarzyszenia, Wspólnoty Sanktuaria Domy Rekolekcyjne Dom Księży Emerytów Caritas Fundacje Muzeum Diecezjalne Archiwum Diecezjalne Media Diecezjalne Świętokrzyski szlak papieski Życie Konsekrowane Pielgrzymki Parafialne Do Pobrania Jeśli szukasz pomocy Artykuły Archiwalne
Msza święta
i Liturgia Godzin
z dnia.
Prefacja zwykła
– nr 36-41.
Msza o powołania
w parafii Książ Mały.
† Kazimierz Borówka 1966
† Aleksander Koterwa 1982
† Tadeusz Marchaj 2006
† Stanisław Malara 2011
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej
w sobotę wieczorem?
Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się
w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czuwania dekanatów na Jasnej Górze | Parafialne strony internetowe
"CICHY PRZYJACIEL" | Wojownicy Maryi - Kielce
Komisja Muzyczno-Organistowska | Duszpasterstwo turystów
Duszpasterstwo Osób Niesłyszących i Słabosłyszących
Duszpasterstwo trzeźwości | Służba Liturgiczna
Duszpasterstwo osób z niepełnosprawnością | Arcybractwo Straży Honorowej NSPJ
Apostolat Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu | Diecezjalne Centrum ŚDM
KSM | Akcja Katolicka | Ruch Światło Życie | Oratorium Świętokrzyskie
DA Wesoła54 | Eucharystyczny Ruch Młodych
Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę | Nadzwyczajni szafarze komunii
DIECEZJALNI EGZORCYŚCI | Odnowa w Duchu Świętym
© Kuria Diecezjalna w Kielcach 2012
ul. Jana Pawła II nr 3, 25-025 Kielce
tel. +48 41-34-45-425, fax: +48 41-34-15-656
www.Diecezja.Kielce.pl
Wszystkie Prawa Zastrzeżone
Projekt i Wykonanie: multiPIXEL.pl