„Poślij różaniec na świata kraniec!”

Pod koniec maja tego roku dzieci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Kielcach podjęły wyzwanie – zgodziły się wykonać własnoręcznie różańce, które miały zostać przekazane jako dar dla misjonarzy.

Za cel postawiliśmy sobie przygotowanie 850 różańców, w nawiązaniu od obchodzonego obecnie jubileuszu 850-lecia konsekracji naszej Bazyliki Katedralnej. W inicjatywę włączyli się niemal wszyscy uczniowie – od najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego, aż po ósmoklasistów. Pomagało również kilkunastu nauczycieli, którzy wytrwale szykowali i segregowali różańcowe koraliki.

Uczniowie pracowali podczas lekcji religii, a sama akcja miała kilka wymiarów. Po okresie nauki zdalnej była to okazja do umocnienia relacji, poprzez zaproponowanie dzieciom wspólnego zadania, które z resztą podjęły z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem. Uczniom przybliżono również warunki życia ich rówieśników w krajach misyjnych oraz pracę polskich misjonarzy. Dzieci dowiedziały się także o jubileuszu konsekracji Katedry, poznając w ten sposób element historii naszego miasta. Przede wszystkim jednak, cała akcja dała możliwość przypomnienia o modlitwie różańcowej, do której nieustannie wzywa Matka Boża objawiając się w różnych zakątkach świata, a w szczególny sposób skierowała tę prośbę właśnie do dzieci w Fatimie. To też kolejne nawiązanie do kieleckiej Katedry, której dzieje są nierozerwalnie związane z orędownictwem Matki Bożej Różańcowej.

Początkowo trudno było nam podjąć decyzję, komu konkretnie przekażemy różańce. Ostatecznie to nasi uczniowie wyszli z propozycją, by całość podzielić na mniejsze paczki i wysłać je do różnych krajów. Tak zrodził się pomysł, by posłać różańce na „cały świat”, czyli na wszystkie kontynenty. Jednocześnie zależało nam, by trafiły one w ręce misjonarzy pochodzących z naszej diecezji lub osób  z nią związanych.

Dnia 13 czerwca br. – w rocznicę drugiego objawienia Maryi w Fatimie - różańce zostały poświęcone przez bp Jana Piotrowskiego podczas Mszy św. z okazji 30-lecia wizyty Jana Pawła II w Kielcach i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. I to właśnie stąd – z Bazyliki Katedralnej, z serca naszej diecezji, zostaną rozesłane na wszystkie „krańce świata”, na wszystkie kontynenty.

Różańce zostaną przekazane do Peru, na Jamajkę, do Ghany oraz Kazachstanu. Przesyłka trafi również do Australii, gdzie posługuje salwatorianin pochodzący z parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie. Ostatnia z paczek zostanie w Europie - wysłana będzie do Francji, gdzie od marca posługuje siostra ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo, pracująca wcześniej w Ognisku Wychowawczym w Kielcach i współpracująca z naszą szkołą. To szczególne podziękowanie za serce i życzliwość, jaką siostra obdarowywała nas przez ostatnie lata.

Nasza akcja w liczbach? 850 różańców, ponad 50 000 nawleczonych koralików, 1700 zawiązanych supełków, prawie 400 m sznurka, trzy tygodnie wspólnej pracy i modlitwy oraz niezliczone uśmiechy naszych Uczniów.

Akcję koordynowały katechizujące w SP 2 p. Karolina Czarnecka i p. Marta Karyś oraz p. Dorota Wągrowska, pracująca jako nauczyciel wspomagający i oligofrenopedagog. Nad całością czuwał i wspierał nas ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Misyjnego Dzieła Diecezji Kieleckiej.

„Gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem” – św. Ojciec Pio.